Žalobce rozhodl

Babiš je znovu obviněný. Opozice žádá jeho demisi, ČSSD z vlády nechce

Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 4.12. 2019 16:25
Téma:

Premiér Andrej Babiš je znovu trestně stíhán. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha, který teď bude muset zapracovat jeho připomínky a kauzu Čapí hnízdo posoudit znovu. Obviněná je opět také bývalá členka společnosti Jana Mayerová.

Nejvyšší státní zástupce si vyžádal veškerý spisový materiál. Při přezkoumání zjistil nedostatky jak v rovině skutkové, tak v rovině právního hodnocení. Šaroch podle Zemana nedostatečně a špatně posuzoval důkazy a neúplně vyhodnotil veškerou legislativu.

 

U premiéra Babiše a místopředsedkyně dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo proto rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušil. "Vůči čtyřem obviněným nebyly shledány důvody ke zrušení usnesení. Jedná se o rodinné příslušníky a jednoho ze statutárních orgánů Farmy Čapí hnízdo," uvedl Zeman.

 

Na rozdíl od Babiše tak jeho manželka Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes obvinění nejsou.

 

Reakce na Zemanovo rozhodnutí sledujeme online:

On-line reportáž

Premiér Babiš je znovu trestně stíhán

19:45

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá do konce roku uspořádat další sérii protestů po celé zemi. První demonstrace bude 10. prosince na Karlově náměstí v Praze. Jak zástupci spolku uvedli na svém twitteru, Andrej Babiš by si měl vybrat: buď politika, nebo Agrofert.

17:35

Přes zrušení usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nevidí důvod k odchodu z vlády s hnutím ANO.

16:48

Babiš ve středu řekl, že se jednání o auditní zprávě ve Sněmovně nezúčastní.

 

Kauza Čapí hnízdo se tak vrací na stůl státnímu zástupci Šarochovi. Ten je podle trestního řádu "vázán právním názorem nejvyššího státního zástupce". Bude se tedy muset řídit Zemanovými pokyny a provést všechny úkony, které jeho nadřízený nařídil.

 

Celý záznam tiskové konference:

 

Zeman ale upozornil na to, že jeho rozhodnutí neznamená, že by Babiš a Mayerová museli být v kauze obžalováni. "Kasační rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství nenahrazuje aktivitu dozorového státního zastupitelství, pouze vymezuje nedostatky a ukládá další postup," sdělil.

 

 

Šaroch i policie budou na případu dále pracovat a státní zástupce následně znovu rozhodne, zda skončí obžalobou. Poprvé došel k závěru, že Andrej Babiš ani jeho rodinní příslušníci nespáchali trestný čin. Agrofert a Farma Čapí hnízdo si podle něj nekonkurovaly ani neslučovaly své podnikání.

 

Předsedové opozičních stran ODS a Piráti už vyzvali premiéra k demisi. Šéf sociální demokracie, která je ve vládě s ANO, pro web Echo24 uvedl, že nevidí důvod k tomu, aby ČSSD v kabinetu skončila. Babišovy kauzy ale podle něj komplikují vládě práci.

 

K obnově stíhání už se vyjádřil i sám premiér. "Chci hlavně říct, že mám velkou radost a cítím úlevu, že je definitivně zastaveno trestní stíhání mé rodiny, mojí manželky a mé dcery. Zvykl jsem si na to, že jdou po mně. Že mě chtějí za každou cenu vyštvat z politiky," uvedl.

 

 

Babiš tak musí řešit další problém. Není to přitom ani týden, co do Česka dorazila auditní zpráva Evropské komise, která má potvrzovat jeho střet zájmů. Pokud by byly její závěry stejné jako u předběžné zprávy, Česku by hrozilo, že musí vrátit všechny dotace, které čerpal Agrofert.

 

Prezident Miloš Zeman už ale dříve uvedl, že v případě obnovení trestního stíhání by Babišovi i jeho rodině udělil abolici, která by ho zastavila. Další stíhání by pak už ani nebylo možné. Premiér ale opakovaně tvrdil, že by abolici nepřijal.
 

TN.cz