Andrej Babiš

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Vondrák končí v poslaneckém klubu ANO

Hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák opouští poslanecký klub ANO a nadále zůstává jen řadovým, nezařazeným členem Poslanecké sněmovny. Do křížku se s vedením hnutí dostal poté, co před prvním kolem prezidentské volby nepodpořil šéfa ANO Andreje Babiše. "Doba chce někoho, kdo bude příkopy zahlazovat, a ty jsou velmi hluboké. Neříkám, že někdo další z kandidátů toho bude schopen, ale myslím, že to není funkce pro Andreje Babiše," uvedl tehdy Vondrák.

Andrej Babiš

Andrej Babiš je podnikatel, zakladatel koncernu Agrofert, předseda a zakladatel hnutí ANO 2011. Je pátým nejbohatším Čechem, jeho jmění se odhaduje na 97 miliard korun. Byl jedním z kandidátů v prezidentských volbách 2023prvním kole voleb získal 34,99 % hlasů a postoupil do kola druhého spolu s vítězem prvního kola Petrem Pavlem. V druhém kole získal 41,67 % hlasů, což na vítězství nestačilo. 

Narodil se 2. září 1954 v Bratislavě, v rodině komunistického představitele Štefana Babiše, který pracoval mimo jiné i jako obchodní poradce v OSN. Vystudoval gymnázium v Ženevě ve Švýcarsku a Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě, obor zahraniční obchod. Z prvního manželství má dceru Adrianu a syna Andreje, se svou druhou ženou Monikou má děti Vivien a Frederika.

Andrej Babiš pracoval ve slovenském podniku Chemapol, šest let působil jako delegát firmy PZO Petrimex v Maroku, později v letech 1991-1995 byl ředitelem obchodního oddělení PZO Petrimex. Od roku 1980 byl evidován jako spolupracovník StB, poté byl veden ve spisech od roku 1982 jako agent StB, Babiš spolupráci však odmítá a soudem v roce 2015 bylo uznáno vedení Babišova jména ve spisu za neoprávněné. V roce 2000 založil koncern Agrofert a vlastnil ho do 3. února 2017, kdy převedl do svěřeneckého fondu všechny své firmy. 

V roce 2013 se stal poslancem parlamentu. V letech 2014-2017 působil jako ministr financí a první místopředseda vlády České republiky, z těchto funkcí byl odvolán a 24. května 2017 nahrazen poslancem Ivanem Pilným. Od 6. prosince 2017 až do 17. prosince 2021 byl předsedou vlády České republiky, po neúspěchu hnutí ANO v posledních volbách ho nahradil Petr Fiala (ODS). Dlouho se spekulovalo o Babišově kandidatuře na prezidenta, 30. října 2022 ji nakonec potvrdil, rozhodl se dle svých slov proto, že "současná vláda je neakční a nepomáhá lidem".

Babiš byl od roku 2015 trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo, která se týkala oprávněnosti dotace na výstavbu areálu Čapí hnízdo. Kauza vyvolala demonstrace proti Babišovi i hlasování o nedůvěře jeho vládě. 9. ledna 2023 soud rozhodl o jeho nevině.