Andrej Babiš

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Premiér Babiš nerozumí videu s prezidentem Zemanem z nemocnice

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyjádřil k videu s prezidentem Milošem Zemanem, které ve čtvrtek ukázal kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil, že videu moc nerozumí, protože listinu mohl prezident podepsat i bez přítomnosti Radka Vondráčka (ANO). Svůj postoj k Mynářovi po videu prý nezměnil. Zároveň řekl, že je potřeba ukončit spekulace ohledně prezidentova stavu. "Byl bych rád aby se pan prezident léčil a aby se celá ta situace zklidnila" dodal premiér Babiš.

Andrej Babiš

Andrej Babiš je podnikatel, zakladatel koncernu Agrofert, předseda a zakladatel hnutí ANO 2011. Je druhým nejbohatším Čechem, jeho jmění se odhaduje na 85 miliard korun. Narodil se 2. září 1954 v Bratislavě, v rodině komunistického představitele Štefana Babiše, který pracoval mimo jiné i jako obchodní poradce v OSN. Vystudoval gymnázium v Ženevě ve Švýcarsku a Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě, obor zahraniční obchod. Má dvě děti.

Andrej Babiš pracoval ve slovenském podniku Chemapol, šest let působil jako delegát firmy PZO Petrimex v Maroku, později v letech 1991-1995 byl ředitelem obchodního oddělení PZO Petrimex. Od roku 1980 byl evidován jako spolupracovník StB, poté byl veden ve spisech od roku 1982 jako agent StB, Babiš spolupráci však odmítá a soudem v roce 2015 bylo uznáno vedení Babišova jména ve spisu za neoprávněné. V roce 2000 založil koncern Agrofert a vlastnil ho do 3. února 2017, kdy převedl do svěřeneckého fondu všechny své firmy. 

Ve funkci poslance Parlamentu České republiky je od roku 2013. V letech 2014-2017 působil jako ministr financí a první místopředseda vlády České republiky, z těchto funkcí byl odvolán a nahrazen poslancem Ivanem Pilným 24. května 2017. Od roku 2017 je předsedou vlády České republiky.