KŘEČKOVÁNÍ LÉKŮ

Lidé hromadně kupují léky. Zásoby na měsíc zmizely z lékáren za týden

Paracetamol
Zdroj: Profimedia
Lék s paracetamolem na ilustračním snímku
Téma:

Kvůli obavám ze zakeřného koronaviru mízí z pultů léky pro potlačení počátečních příznaků onemocnění. Léků s paracetamolem se za týden prodalo množství jako jindy za celý měsíc. Při takto zvýšeném zájmu ale může brzy dojít ke kompletnímu vykoupení.

V obavách z nákazy koronavirem lidé ve velkém předkupují léky s paracetamolem, které slouží na potlačení horečky. V posledních týdnech se jejich prodej zvedl více než trojnásobně.

 

"Pro představu to znamená, že se během jednoho týdne prodala jindy celá měsíční poptávka, což je přes 300 tisíc balení," uvedla mlučí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Barbora Peterová.

 

Podle dostupných informací je obdobný nárůst prodeje patrný i u dalších léčivých přípravků z této kategorie, mnoho z nich je vyprodaných. SÚKL se ale snaží o co nejrychlejší nápravu.

 

 

"Můžeme potvrdit, že v příštích dnech jsou plánované dodávky v řádu několika set tisíc balení. Ministerstvo zdravotnictví a SÚKL zároveň jednají o zajištění dalšího dovozu. Přesto vyzýváme všechny, aby zbytečně nehromadili léčivé přípravky, a prosíme o ohleduplnost k dalším pacientům, kteří svou léčbu také potřebují," požádala Peterová.

 

Aktuální dostupnost léčivých přípravků na trhu ministerstvo a ústav neustále monitorují. Ve spojení jsou s výrobci a držiteli rozhodnutí o registraci, kteří se snaží o plynulé zajištění dodávek pro pacienty.

 

Obdobná situace panuje ve více zemích Evropy. Některé státy jako Dánsko, Irsko nebo Belgie tak omezily výdej volně prodejných léčivých přípravků. "Na Slovensku uvádějí nedostupnost paracetamolu, ibuprofenu i acylpyrinu," dodala Peterová.
 

Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz