Zájem stoupá

Češi jsou národ chalupářů! Cena chat vzrostla o 20 procent

Téma:

Zájem o chaty a chalupy v Česku raketově stoupá a tomu odpovídají i ceny. Za poslední dva roky vzrostly v průměru o 20 procent a na atraktivních místech ještě o víc. Zájem momentálně převyšuje nabídku. V Evropě se v množství rekreačních chat na počet obyvatel řadíme hned na druhé místo po Švédsku.

Třetina Čechů vlastní menší chatu se zahradou nebo chalupu. Podle nedávného průzkumu i každý čtvrtý Čech, který chalupu nemá, uvažuje o jejím pořízení. Důležitou roli hraje vzdálenost od bydliště. Málokdo je totiž ochotný cestovat na chalupu, která je od domova vzdálená více než hodinu cesty.

 

A nejen to se odráží na ceně. Trh s chalupami totiž kopíruje trh s domy a byty. Podle realitních kanceláří se dostupnost chat změnila i zpřísněním podmínek pro získávání hypoték. Chaty a chalupy jsou prý v porovnání s předešlými dvěma lety dražší v průměru o 20 procent.

 

Za chatu či chalupu nejvíc připlatíte na Vysočině, ve Zlínském či Libereckém kraji - a to o 40 procent. Ceny chalup se nezměnily na Olomoucku, naopak za lepší peníz je koupíte na Karlovarsku.

 

"Největší nárůst cen zaznamenávají Krkonoše, to je nejatraktivnější oblast v Čechách. Co se týká oblastí nad 600 metrů výškově, tak ty ceny narostly skokově," uvedl majitel realitní kanceláře Karel Pytloun.

 

 

Stále častěji si lidé chaty pořizují i kvůli tomu, aby je mohli v zimní a letní sezóně výhodně pronajímat. "Jsou to dobře uložené peníze, zejména pro ty lidi, kteří mají k chatě velký pozemek. Ceny budou růst v letošním roce i v roce příštím," popsal ekonom Lukáš Kovanda.

 

Chataření a chalupaření se nevyhýbá ani slavným. Třeba v roubence v severních Čechách tráví často volný čas herečka a zpěvačka Petra Černocká. Nejraději prý sedí na zápraží jako její tatínek, po kterém chalupu má.

 

Chaty a chalupy si lidé, především starší ročníky, postupně vylepšují, a to kvůli tomu, aby v nich mohli bydlet natrvalo. Často i z finančních důvodů, protože platit dvě domácnosti je velmi náročné.

Jana Schillerová/epa TN.cz