DLOUHÉ VYŠETŘOVÁNÍ

Před 18 lety zmizeli v Albánii studenti z Česka: Vím, co se stalo, říká badatel

Ztracení studenti v horách
Zdroj: Josef Habas Urban / Marcus& Art
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 13.11. 2019 11:35
Téma:

Letos je tomu 18 let, co za záhadných okolností zmizeli během společné dovolené v Albánii studenti Lenka Tučková a bratři Jan a Michal Pavelkovi. Podle českého spisovatele vše ukazuje na to, že se stali oběťmi obchodu s orgány. Jeho zjištění má potvrzovat vyjádření jednoho z hlavních vyšetřovatelů případu.

V srpnu roku 2001 vyrazila trojice do Albánie, domů se měli vrátit během září. K tomu ale nedošlo a po všech třech se následně rozjelo velmi intenzivní pátrání. To ale bylo i přes veškerou snahu českých i mezinárodních institucí neúspěšné.

 

Objevily se informace o tom, že se měla trojice stát oběťmi obchodu s orgány. Informace o obchodu s orgány se objevila už v pamětech Carly del Ponteové, ta sice hovořila o roce 1999, výnosný obchod ale i dále podle Josefa Habase Urbana pokračoval. Srbský prokurátor Vladimir Vukčević měl uvést, že mezi oběťmi byli i tři lidé z Česka.

 

"Oběma rodinám všichni jen neustále psali, že ´pokračují v pátrání´, přitom hlavní vyšetřovatel kauzy se jasně vyjádřil, že v případu tzv. organ trafficking byly tři oběti české národnosti, dva muži a jedna žena“, vysvětluje Urban a dodává: "V inkriminované oblasti a daném čase se žádní jiní občané ČR neztratili.

 

Albánské úřady ale informaci o třech českých obětech nepotvrdily. Urban o celém případu sepsal knihu, která je podle něj ze 70 % podle pravdy a z 30 % se jedná o fikci.

 

 

"Jsem sám zvědav, jaké reakce kniha vyvolá. Její hlavní pointou ale paradoxně není objasnění trojnásobné vraždy, ale skutečnost, že je to příběh, který se může stát i vám," uzavírá autor.

TN.cz