včelařství

Česko přišlo o světový unikát! Prosklený včelín podlehl požáru

Téma:

Zřejmě jediný prosklený včelín na světě, jímž se až do středy mohla chlubit obec Ořech ve Středočeském kraji, lehl popelem. O svůj domov přišlo 180 tisíc včel. Škoda je asi milion korun.

V ořechovském proskleném včelíně začalo hořet ve středu odpoledne. Na místo okamžitě vyjeli hasiči, to už však byla celá budova v jednom ohni. “Příčiny požáru jsou zatím v šetření, škod byla odhadnutá na milion korun,“ řekla mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.


Včelín založil před lety Vladimír Glaser, který se včelaření věnuje už 24 let. Chtěl lidem a hlavně dětem ukázat krásu včelaření a blíže je seznámit s tímto nápomocným hmyzem.


“Byl to dům, vevnitř byl předělený skleněnou stěnou. Když tam přišly děti ze školy, tak se mohly dívat na včelaře, jak tam hospodaří se včelami. Včelař si mohl vzít děti v malé skupince dovnitř a dát jim klobouky, tím mohli všichni bez nebezpečí žihadla sledovat, jak se včelaří. Nebylo to jinde na světe,“ popsal Glaser.

 


Včelín spravovala nezisková organizace Včelín Ořech, která pořádala různé akce, medobraní, ale například i příměstské tábory. Tomu všemu je teď však konec. Glaser i ekocentrum se ale pokusí včelín obnovit. K jejich úsilí se můžete připojit, případně poslat peněžní pomoc na účet ekocentra, více informací naleznete zde.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz