Hodnocení

Česko selhává v potírání korupce. Na žebříčku si pohoršilo o 5 míst. MAPA

Korupce
Zdroj: Getty Images, transparency.org
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
29.1. 2021 5:50
Téma:

Česká republika se špatně vypořádává s korupcí. Země se v roce 2020 znovu propadla v žebříčku organizace Transparency International (TI), která se touto problematikou zabývá. Pokračuje tak negativní hodnocení republiky z předloňského roku, kdy si pohoršila o šest příček.

Česko se na žebříčku vnímání a potírání korupce organizace Transparency International v roce 2020 oproti předchozímu roku propadlo o pět míst. Ze 180 zemí světa se naše republika umístila s 54 body na 49. místě. Státy se hodnotí na škále 0 (obrovská korupce) až 100 (žádná korupce).


Nejlépe si v hodnocení vedou podle TI Nový Zéland a Dánsko, které mají shodných 88 bodů. Nejhůře je tom Jižní Súdán a Somálko s 12 body.

 

 

Podívejte se na interaktivní mapu TI s barevným odlišením různých zemí dle úrovně korupce (čím světlejší, tím méně korupce, čím tmavší, tím zkorumpovanější):

 

Z hodnocení je patrné, že země s nejvyšším počtem bodů jsou schopné lépe obstát v době epidemie koronaviru a souvisejících problémů. "Covid-19 není jenom zdravotní a ekonomická krize, je to také korupční krize, kterou v současné době nezvládáme,“ tvrdí šéfka TI Ferreira Rubiová.

 

Anketa

Jak hodnotíte korupci v Česku?

Hlasovalo 84 lidí.

 
Česká republika má s 54 body jen o bod více než Itálie, a o pět bodů více než Slovensko, které se umístilo na 60. místě.

 
Z dat rovněž vyplývá, že nejlépe si v potírání korupce vedou západoevropské země a státy Evropské unie. Zde se řadí na nejvyšší příčky Dánsko, Finsko a Švédko. Naopak nejhůře je na tom Chorvatsko, Maďarsko nebo Rumunsko.

 

Dva policisté jsou podezřelí z braní úplatků. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz