nejkrásnější pláže

Chcete si užít moře stranou od lidí? Zajeďte na těchto pět pláží!

Pláž Cirali
Zdroj: Profimedia

Milujete cestování, ale unavují vás davy turistů? Chcete si odpočinout na pláži u moře, aniž byste se mačkali s desítkami cizích lidí? Vybrali jsme pro vás pět pláží v oblíbených turistických destinacích, na kterých nejenže si můžete dopřát zasloužený odpočinek v soukromí, ale ještě si užijete téměř nedotčenou přírodu.

Fakistra (Řecko)


Fakistra je divoká pláž na poloostrově Pelion. Nachází se nedaleko obce Tsagarada. Je ukrytá mezi dvěma skalními výběžky, obklopuje ji divoká zeleň.

 

Dostanete se k ní buď autem prudkými serpentinami, ale i pěšky. Jen pár metrů za pláží najdete vodopád, ten ale bohužel bývá často v letních měsících vyschlý.

 

 

Ústí zde stejnojmenný kaňon Fakistra. A pokud patříte mezi milovníky adrenalinových sportů, můžete překonat kaňon v neoprenu a s horolezeckým vybavením.


Golden Beach (Severní Kypr)


Pláž Golden Beach najdete na poloostrově Karpas v oblasti severního Kypru. Severní Kypr patří k nejizolovanějším zemím světa. Jižní Kyperská republika je součástí Evropské unie, pro vstup do země si proto vystačíte s platným občanským průkazem.
 

Pokud však plánujete výlety i na sever, je třeba vzít si s sebou platný cestovní pas a počítat s hraničními kontrolami. Letecká doprava sem je trochu náročnější, z Česka můžete letět do Istanbulu a odtamtud na letiště v Ecranu.

 


Masový turismus tuto oblast ještě nezasáhl. Je tu slabá veřejná doprava, ale na pláž Golden Beach byste se měli dostat i pěšky. Pláž má drobný a jemný písek, je čistá a bez odpadků, moře je průzračné a hladina většinou klidná, vlny se zde objevují, jen pokud fouká vítr směrem do vnitrozemí.

 


Maremma (Itálie)


Najdete ji ve střední Itálii u Tyrhénského moře na pobřeží Toskánska. Je to nejdelší souvislý kus italského pobřeží, nenajdete zde hotely ani apartmány. Nebudou vás zde obtěžovat plážoví prodavači, nenajdete tu bary ani plážový servis. I v sezoně je pláž téměř liduprázdná.

 


Dostat se sem je sice o něco těžší, v letní sezoně se však můžete svézt místní autobusovou linkou. Klid a ticho je tu zaručeno, jelikož je pláž opravdu velmi dlouhá, kromě denního koupání je skvělá i na večerní procházky, při kterých zažijete magickou atmosféru.

 

Salema (Portugalsko)

 

Pláže se nachází tři hodiny jižně od Lisabonu v blízkosti mysu Sangres. Salema je malá rybářská vesnička mezi dvěma strmými útesy a klidných pláží bez davů turistů je tu hned několik.

 

 

Salema si jako jedna z mála oblastí stále zachovává svou autentičnost. Nenajdete tu ani příliš restaurací ani barů a s obchůdky se suvenýry taky nepočítejte.

 

 

Cirali (Turecko)


Štěrkové písky, klidné moře, ticho a v okolí téměř ani noha. To je turecká pláž Cirali. A žije tu dokonce i ohrožený druh želv.

 

 

Pláž je dlouhá zhruba 1,5 kilometru. A když už vás relax u moře omrzí, v blízkosti najdete antické město Olympos a zbytky dvou byzantských hradů. Azurové moře je ještě dlouho po skončení léta příjemně teplé, a tak je perfektní pro plavání i potápění.

 

 

mj TN.cz