Pozor výstraha

Vydatný déšť a sníh už nehrozí, platí však stále povodňové ohrožení

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Kateřina Sejková
15.10. 2020 12:15
Téma:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu odpoledne odvolal výstrahu před deštěm a sněhem, ve čtvrtek ale nadále platí varování před povodněmi. Hladiny řek se zvedaly především na Moravě a ve Slezsku.

Výstraha ČHMÚ se naplnila, Česko od úterního večera sužoval silný déšť a na horách způsobil dopravní komplikace sníh. Sníh a vydatný déšť už podle meteorologů hrozbu nepředstavuje, stále však zůstává v platnosti výstraha před povodněmi.

 

I tu však ČHMÚ v poledne zredukoval. Nyní platí extrémní stupeň povodňového ohrožení označený červenou barvou až do odvolání pro Pardubický kraj (Chrudim, Pardubice), Jihomoravský kraj (Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou, Židlochovice), Olomoucký kraj (Mohelnice, Přerov), Zlínský kraj (Kroměříž, Otrokovice, Uherské Hradiště) a Moravskoslezský kraj (Hlučín, Kravaře).

 

Výstražná mapa - povodně

 

Oranžový, tedy vysoký stupeň nebezpečí povodní platí až do odvolání pro Královéhradecký kraj (Kostelec nad Orlicí), Pardubický kraj (Holice, Litomyšl, Moravská Třebová, Vysoké Mýto), Jihomoravský kraj (Brno, Hustopeče, Kuřim, Mikulov, Pohořelice, Šlapanice), Olomoucký kraj (Hranice, Lipník nad Bečvou, Litovel, Olomouc) a Moravskoslezský kraj (Bílovec, Bohumín, Nový Jičín, Odry, Opava, Ostrava)

 

Zvětšil val a kope příkopy. Muž na Novojičínsku chrání svůj dům vlastními silami:



Nízký stupeň nebezpečí platí do odvolání pro Středočeský kraj (Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Neratovice, Nymburk, Poděbrady), Pardubický kraj (Hlinsko, Polička, Přelouč, Ústí nad Orlicí), Vysočinu (Bystřice nad Pernštejnem, Chotěboř, Nové Město na Moravě), Jihomoravský kraj (Blansko, Boskovice, Ivančice, Tišnov), Zlínský kraj (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín) a Moravskoslezský kraj (Krnov, Vítkov).

 




"Voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, může omezit lidskou činnost a působit škody v krajině a na majetku," varuje ČHMÚ.

 

Jak déšť zasáhl okolí řeky Moravy a Svratky, se podívejte zde:

 

Situaci v Praze okomentoval reportér Jan Zálužský:

TN.cz