statistika

Chřipka vs. COVID-19: Lidé se bojí neznámého, problém jsou obě nemoci

Chřipka
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto
Petra Bílková
Petra Bílková
Publikováno 8. 3. 2020
Téma:

Chřipka i koronavirus jsou infekční choroby, které se přenášejí z člověka na člověka. Příznaky jsou často velmi podobné – vysoké teploty, bolesti kloubů. Není jednoduché je od sebe rozeznat. Pro odlišení nemocí se musí posuzovat také cestovatelská historie. Zatímco ale chřipka v nás běžně nevyvolává strach, koronavirová infekce děsí svět.

Světová i tuzemská média se už několik měsíců věnují hlavně jednomu tématu: koronaviru. Nezapomínáme ale na běžnou sezónní chřipku? Na tu každoročně zemře několik set tisíc lidí. Počty nakažených na COVID-19 dnes přesáhly hranici 100 000. Co tedy umocňuje náš strach a jsou naše obavy na místě?

 

Zatímco s chřipkou se zřejmě setkal každý z nás, koronavirus je pro nás "neznámou". Když se nakazíme "běžnou" chřipkou, rozeznáme její příznaky a víceméně se jí nebojíme. Vědci a lékaři ji studují celá desetiletí.

 

 

Všichni ji známe a vlastně ji s chladnějším počasím očekáváme. Ale i chřipka je globálním problémem. WHO uvádí, že ročně se jí nakazí 3 až 5 milionů lidí a zemře na ni 250 až 500 tisíc lidí. To znamená, že má vyšší úmrtnost než COVID-19. Přesto v nás takový strach nevyvolává.

 

Bojíme se neznámého. Koronavirus je nově zmutovaný virus. Není známý přesný první přenos na člověka. Zatím jsme na něj nevyvinuli léky, které by nakažené pacienty dokázaly zachránit. A bohužel neznáme ani přesná čísla nemocných ve všech zemích. To přispívá k dalším obavám.

 

 

COVID-19 je zřejmě nakažlivější infekce než sezónní chřipka. Každý s virem COViD-19 průměrně nakazí další 2,2 lidi, uvádí New England Journal of Medicine.

 

Sezónní chřipka zabije zhruba 0,1 % lidí, které se jí nakazí. Současné statistiky uvádí úmrtí pacientů s koronavirovou infekcí kolem 1,4 %, informoval NYTimes.

 

 

I ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, připomněl, že chřipka je v současnosti pro Českou republiku větším problémem než koronavirus. Z údajů Státního zdravotního ústavu vyplývá, že chřipková epidemie je v současnosti v Evropě na ústupu. Za letošní rok u nás této nákaze podlehlo 50 lidí. Na koronavirovou infekci zatím nikdo.

TN.cz