Užitečné rady

Chystáte se na dovolenou v Česku? Na tohle si dejte pozor! PŘEHLED

Dvojice na dovolené
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
19.7. 2020 5:45
Téma:

Většina lidí v letošním roce plánuje letní dovolenou strávit v tuzemsku. Málokdo však v tomto případě využije služeb cestovních kanceláří. Pokud však vyrazíte na vlastní pěst, nebude vás zákon chránit tak dobře, jako v případě zájezdu. Ten je pojištěný a případné škody řeší jeho organizátor.

Spotřebitelská organizace dTest proto připravila pár rad, na co by si lidé měli dát při výběru dovolené pozor, a jaká jsou jejich práva.


Jednou z prvních starostí turistů, kteří si zařizují dovolenou na vlastní pěst, je vybrat a sehnat ubytování. Smlouvu lze uzavřít velmi snadno. V současné době například po telefonu nebo prostřednictvím e-mailové rezervace.


"Oproti jiným službám uzavíraným na dálku ovšem není možné od smlouvy odstoupit do 14 dnů bez udání důvodu, aniž by hrozila sankce. Smlouva o ubytování má z této možnosti výjimku a odpovíte-li na internetovou nabídku, smlouva se stane závaznou, jakmile vaše odpověď dojde ubytovateli,“ varuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

 

 


Je však důležité vědět, že ubytování lze samozřejmě zrušit. Zákon umožňuje smlouvu vypovědět kdykoliv před začátkem, nebo také v průběhu pobytu. V případě, že však majitel ubytování nenajde nového zájemce, musí dotyčný, který si ubytování zarezervoval, nahradit případnou škodu.


Pokud zbývá do začátku pobytu ještě více než půl roku, žádná škoda pravděpodobně nevznikne. Ubytování však lidé zaplatí zřejmě celé ve chvíli, kdy se ho rozhodnou zrušit den předem. Je proto důležité věnovat zvýšenou pozornost podmínkám smlouvy.


Ubytovatel je povinen předat pronajaté prostory tak, aby bylo možné je nerušeně užívat. Zároveň musí kvalitou odpovídat předchozí domluvě.


"Pokud jste byli nalákání na fotografie krásných pokojíčků s koupelnou a výhledem, je taková informace jako součást nabídky pro ubytovatele závazná,“ zdůrazňuje Hekšová. Pokud ubytování neodpovídá domluvě, nebo běžným standardům, mají lidé nárok na nápravu, popřípadě na slevu ve chvíli, kdy majitel ubytování nápravu nezjedná.

 

 


Většina lidí navíc netuší, že pokud ubytovatele požádáte, musí vám cenné věci a peníze převzít a uschovat. Za tyto věci pak odpovídá, takže není potřeba se o ně strachovat.


Na letní prázdniny je možné si pronajmout také chatu, nebo letní byt. Jelikož se nejedná o smlouvu, která zajišťuje trvalé bydlení, platí pro ni méně přísná pravidla. Například nemusí mít nutně písemnou podobu.


Pokud se zájemci s pronajímatelem nedohodnou jinak, musí v nemovitosti provádět běžnou údržbu a starat se o ni. Opravy nad běžný rámec musí provádět pronajímatel. Pokud se však k tomu nemá, může nájemce vady odstranit sám a cenu si následně strhnout z nájemného. V momentě, kdy jsou vady zásadní a ztěžují užívání celého objektu, má nájemce právo na prominutí nájmu, nebo také na vypovězení smlouvy bez výpovědní lhůty.


Místo, kde strávíte letní dovolenou v Česku si můžeme vybrat sami, nebo v případě zájmu využít služeb cestovních kanceláří, nebo agentur a vybrat si z jejich nabídky. Pokud se vydáte na dovolenou ale vlastním autem, neuzavíráte s cestovní kanceláří smlouvu o zájezdu.

 

 


"Aby byl zájezd zájezdem v právním slova smyslu, musí obsahovat nejméně dvě služby cestovního ruchu, tedy například dopravu a ubytování nebo služby průvodce a podobně,“ tvrdí Hekšová.


O zájezd nepůjde ani ve chvíli, kdy si lidé najdou ubytování před zprostředkovatelské servery, jako je například booking.com. V takovém případě se uzavírá smlouva přímo s ubytovacím zařízením, na které server pouze odkázal. Navíc tento zprostředkovatel musí ze zákona dbát na to, aby se smlouva uzavírala s důvěryhodnou osobou.


Pokud by tyto povinnosti byly zanedbány, mohou lidé případnou náhradu škody požadovat právě po zprostředkovateli. Vyplatí se dávat si pozor při uzavírání smlouvy.

 

České lázně kolabují pod náporem zájemců o dotované pobyty. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz