nové padělky

ČNB varuje: Zkontrolujte si peníze! V oběhu jsou falešné bankovky

Peníze
Zdroj: Getty Images
Téma:

V Česku se objevilo velké množství padělků bankovek v hodnotách 500 a 1 000 korun. Česká národní banka varuje, že se jedná se o zdařené kopie. Jak rozeznat falešnou od pravé?

Podle vyjádření ČNB se padělky prozatím objevily pouze na Moravě (Olomouc, Šumperk, Brno, Ostrava). Ale v žádném případě není vyloučeno, že se během krátké doby mohou bankovky s falešným označením rozšířit po celé republice. Na vytvoření nepravých bankovek hodnot 500 a 1 000 korun padělatelé použili ochranné proužky z bankovek nominální hodnoty 100 a 500 korun.

 

Padělané bankovky mají napodobený ochranný pásek a některé jsou na škále nebezpečnosti na úrovni 4 (méně zdařilé) a úrovni 3 (zdařilý). Nejčastějším prohřeškem byla nesprávná kombinace barev, pravé bankovky mají sytější barvy (hnědá a červená u 500 Kč, fialová a žlutá pro 1 000 Kč). Ovšem u některých chyběl i vodoznak a skryté ochranné obrazce.

 

 

Do oběhu se padělané peníze podle všech informací dostaly klasickou cestou, kdy lidé peníze smění za zboží, nebo si je nechávají rozměnit za bankovky nižší nominální hodnoty. Zatím není známý ani přibližný počet těchto falzifikátů.

 

GALERIE: Padělané a poškozené bankovky

1
/
5
Zdroj: ČNB
Padělané a poškozené bankovky - 1

bk TN.cz