Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

listopad 1989

KŘIK, BUČENÍ A NADÁVKY: Po Zemanovi házeli lidé i vajíčka!

Zdroj: TV Nova

Česko si připomnělo čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu. Výročí byla věnována řada vzpomínkových akcí, ale i pochodů a happeningů především v centru Prahy.

Odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu dnes na pražském Albertově provázely protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi a výzvy, aby odstoupil. Stovky jeho odpůrců pískaly po celou dobu jeho projevu i při odhalování desky, z davu létaly předměty. Podle Hradu zasáhlo německého prezidenta Joachima Gaucka do hlavy vajíčko. Zeman řekl, že se nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě. Při projevech ostatních prezidentů lidé ztichli a tleskali. Jak probíhaly vzpomínkové akce, jsme sledovali minutu po minutě:

 

15:57 Německého prezidenta Joachima Gaucka zasáhlo v Praze při dnešních protestech proti hlavě českého státu Miloši Zemanovi vajíčko do spánku. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že Gauck byl otřesen, ale v programu bude pokračovat.

 

15:32 Stovky odpůrců pískaly po celou dobu jeho projevu i při odhalování pamětní desky, z davu létaly předměty. Při projevech dalších středoevropských prezidentů lidé ztichli a odměnili je potleskem.

 

V projevu polského prezidenta Bronislawa Komorowského přítomní aplaudovali tomu, že chce položit květiny na hrob bývalého prezidenta Václava Havla. Potleskem ocenili, když zmínil solidaritu se zeměmi, které chtějí stejně jako středoevropské země na Západ. Uvedl Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii. Slovenský prezident Andrej Kiska sklidil potlesk, když připomněl Ukrajinu a jejího prezidenta Petra Porošenka.

 

15:00 Zeman řekl, že se jich nebojí, jako se nebál před 25 lety, když se 17. listopadu 1989 zúčastnil demonstrace na Národní třídě.

 

14:54 - Prezident Miloš Zeman začal svůj projev. Lidé na něj kříčí, bučí a pískají. Po chvíli začala na prezidenta létat z davu vajíčka. Je to pravděpodobně reakce na Zemanovy vulgární výroky v rozhlase.

 

14:47 - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přivítal hlavy států takzvané visegrádské čtyřky a Německa. V Praze si s nimi připomene výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. Pražské oslavy zakončí půlroční oslavy pádu komunismu ve střední Evropě. Nejvyšší představitelé Slovenska, Polska, Maďarska a Německa do Prahy přiletěli z nedělních slovenských oslav listopadových událostí roku 1989.

 

112

GALERIE: Prezidenta Zemana vypískaly stovky jeho odpůrců

Zdroj: ČTK

Zemana vypískaly stovky jeho odpůrců - 4

Hodnocení:

 

14:22 - Proti kritice namířené v poslední době na prezidenta Miloše Zemana dnes vystoupilo na pražském Klárově několik desítek lidí. Nesli transparenty s hesly jako "Miloši, jsme s tebou" nebo "Hanba pražské kavárně". Zemanových kritiků se ovšem při příležitosti dnešních oslav 25. výročí sametové revoluce sešly tisíce.

Shromáždění na Klárově uspořádaly odpoledne levicové iniciativy. Cílem akce bylo podle organizátorů kritické zhodnocení vývoje v Česku za posledních 25 let a podpora prezidenta. Zeman v posledních týdnech čelí z různých stran kritice třeba kvůli cestě z Číny soukromým letadlem dvou významných firem, krokům při oslavách 28. října, vulgárním výrokům v rozhlasu v Hovorech z Lán nebo zpochybňování tvrdosti zákroku při demonstraci 17. listopadu 1989.

 

13:55 - Hudbou i pouličním divadlem si dnes odpoledne až do večera lidé na Národní třídě v Praze připomínají 25. výročí sametové revoluce. Pořádá se tu jednodenní festival Díky, že můžem!-Korzo Národní. Po ulici proudí stovky lidí a poslouchají kapely u pódií Pravda a Láska, u Národního divadla si prohlížejí časosběrný fotografický cyklus nebo se zastavují v improvizovaném rozhlasovém studiu, kde čtou mladí autoři svoji poezii.

 

13:11 - Přes 500 lidí se dnes sešlo i v Brně na Malinovského náměstí, aby ukázali prezidentovi Miloši Zemanovi symbolickou červenou kartu. Nelíbí se jim, jak Česko zastupuje v zahraničí, jak hovoří o lidských právech i jak veřejně vystupuje v Česku. Na červenou kartu mohli lidé napsat vzkaz a vhodit jej do krabice, kterou organizátoři pošlou na Pražský hrad. Podobná akce se dnes uskutečnila i v Praze na Národní třídě, zúčastnilo se jí několik tisíc lidí.

 

12:46 - Podle Sobotky byl Zeman prezidentem zvolen demokraticky v přímé volbě a lidé budou moci znovu rozhodnout, až mu uplyne jeho mandát. Prezident by měl spojovat a lidé mají právo demonstrovat a vyjádřit svůj názor, dodal. "Já mám takový dojem, že to (Zeman) sám vyprovokoval, a snad vědomě," řekl k protestům předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který byl Zemanovým protikandidátem ve druhém kole prezidentské volby.

 

12:15 - "Pane prezidente, Miloši Zemane, přestože jste dostal podporu nadpoloviční části zúčastněných voličů a slíbil jste, že zemi sjednotíte a budete ji s úctou a patřičnou odpovědností zastupovat, získané funkce jste se zpronevěřil a nezastupujete občany této země," znělo z reproduktorů. Podle organizátorů akce by měl prezident "s přihlédnutím ke svým činům a zdraví" zvážit odstoupení z funkce.

 

18

Galerie: Protest proti prezidentovi na Národní třídě

Zdroj: ČTK

Demonstrace proti prezidentovi - 1

Hodnocení:

 

11:45 - Na protest proti prezidentu Miloši Zemanovi dorazilo dnes na pražskou Národní třídu odhadem několik tisíc lidí. Měli s sebou symbolické červené karty, skandovali hesla jako "Miloše do koše", "Ani Milouše ani Miloše" a vyzývali prezidenta k abdikaci. Odpoledne se vydají v průvodu z Betlémského náměstí na Pražský hrad.

Organizátor akce Martin Přikryl je rád, že se protest podařilo zvládnout "bez nesmyslů a bez nadávek". Mezi transparenty byly ale i vulgární nápisy. Prohlášení, které organizátoři pošlou na Pražský hrad v podobě korespondenčního lístku jako červenou kartu, kritizuje Zemanovo působení ve funkci prezidenta.

 

11:29 - Položením věnců v Bratislavě dnes prezidenti Slovenska, Maďarska, Německa a Polska uctili oběti komunistického režimu v Československu. Pietní akce završila na Slovensku dvoudenní oficiální část připomínky 25. výročí pádu komunismu.
 

10:30 - "Listopad 89 byl důležitý a hlavně pozitivní okamžik v našich dějinách, přinesl nám svobodu a demokracii a teď už všechno záleží jenom na nás," řekl novinářům premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Česko podle něho potřebuje stát, který funguje ve prospěch obyvatel, dá lidem důstojnost a nebudou se v něm rozkrádat veřejné peníze.

 

9:30 - U památníku v podloubí jednoho z domů na Národní třídě hlídkovali státní i městští policisté. U domu stál i muž, jenž na transparentu označil posledních "24 let" za "totalitu demokratických zlodějů". Po ulici nejezdily kvůli oslavám tramvaje. Na Národní třídě ráno vznikalo i festivalové pódium a stánky s občerstvením.

 

9:00 Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš připomněl, že tehdejší režim většina národa nenáviděla, ale jen málokdo se odvážil proti němu otevřeně vystoupit. "Myslel jsem hlavně na lidi, kteří byli schopni jít do vězení a bojovat za nás," řekl novinářům. Podotkl, že revoluce následně tyto lidi pohltila a vytratily se i jejich ideály.

 

Hned po Sobotkovi přišel na Národní třídu i bývalý prezident Václav Klaus. "Pocity jsou vážné a myslel jsem na to, co unikátního se před 25 lety 17. listopadu stalo," uvedl. Odmítl hlasy, které období po začátku takzvané sametové revoluce hodnotí negativně. "Určitě jsme základní transformaci naší země udělali úspěšněji, rychleji, klidněji a lidsky únosněji než všechny naše sousední země," poznamenal Klaus, který kromě prezidentského úřadu zastával třeba úřad premiéra či v porevoluční době post ministra financí.


Oficiálních akcí se spolu s Milošem Zemanem zúčastní i prezidenti z Německa a zemí visegrádské čtyřky. Jedním z prvních politiků, kteří dnes přijdou k památníku na Národní třídu, bude premiér Bohuslav Sobotka. V poledne odlétá do USA, kde v budově Kongresu odhalí bustu exprezidenta Václava Havla.

 

Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měly objevit zapálené svíčky za oběti komunismu, v Praze bude lidský světelný řetěz na Národní třídě. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety dějištěm řady demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

 

Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Otevřeno pro zájemce bude mít ministerstvo dopravy, v jeho budově mělo sídlo vedení předlistopadové komunistické strany.
 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hity roku 1989. Zatrsejte si s námi na pecky, které baví dodnes

Michal David vzpomínal na rok 1989. Co dělal?

tn.cz / ČTK