Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Odmítl spekulace

Cukrovka nikam neodešla. Zemanův lékař vysvětlil, jak to je

Miloš Zeman na tiskové konferenci ke své kandidatuře - 9
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Na pondělní tiskové konferenci Zeman prohlásil, že "mu odešla cukrovka". Lékař teď řekl, jak to je

Prezident Miloš Zeman cukrovku stále má, nikam "neodešla", jak před časem poznamenal. Pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny to potvrdil jeho ošetřující lékař Miloslav Kalaš. Zároveň znovu odmítl spekulace, že by Zeman trpěl vážnou nemocí.

Anketa

Měli by kandidáti na prezidenta předložit lékařskou zprávu o svém zdraví?

Hlasovalo 17113 lidí.
"V sobotu mi odešla cukrovka. Hodnota krátkodobé glykemie je 5,8. Lékař a já jsme z toho byli v šoku. Hranice cukrovky je 6,0. Byl jsem zbaven té choroby," prohlásil Miloš Zeman na pondělní tiskové konferenci, kde oznamoval, kolik nasbíral podpisů na kandidaturu.

 

Pro odborníky bylo takové prohlášení opravdu překvapivé, cukrovka se totiž plně vyléčit nedá. Prezidentova slova teď v rozhovoru pro portál Aktuálně.cz a Hospodářské noviny upravil také jeho ošetřující lékař Miloslav Kalaš z nemocnice Na Homolce.

 

"To bylo laické vyjádření pana prezidenta, který není lékař. Co se týče cukru, je toto pro mě velice pozitivní. Příčinou byla striktní dieta, kterou pan prezident dodržoval, aby shodil nějakou váhu. Je známé, že snížení váhy, když má někdo nadváhu, vede k tomu, že se cukr zlepší. Může se dostat téměř do normy," vysvětlil Kalaš.

 

Znovu se vyjádřil také ke spekulacím o vážné chorobě, kterou má Zeman trpět. Ty rozvířil brněnský politik Svatopluk Bartík, který na facebook napsal, že prezident trpí rakovinou a zbývá mu posledních několik měsíců života.

 

 

"Pravda to není, protože já bych byl ten první, kdo by se to nějakým způsobem snažil řešit. Nikoliv z hlediska médií, ale z hlediska pacienta," uvedl Kalaš pro portál. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček už informoval, že prezidentův právní zástupce podal proti Bartíkovi trestní oznámení pro pomluvu.

 

Podívejte se na středeční reportáž TV Nova:

 

Zemanův lékař se rozpovídal také o necitlivosti nohou, která prezidenta dlouhodobě trápí. "Ta by se zhoršovala, kdyby byl vysoký cukr. Protože jsme byli schopni stabilizovat glykemii, tak by neuropatie neměla progredovat, tedy neměla by se zhoršovat, měla by se stabilizovat," sdělil Kalaš.

 

Prezident je podle ošetřujícího lékaře pouze unavený z náročného programu. Zveřejnit zdravotnickou dokumentaci Kalaš opět odmítl. "Myslíte vzít zdravotnickou dokumentaci a dát ji v plen? To nedělám. O žádném svém pacientovi nedávám dokumentaci v plen. To je v podstatě úplně kontraproduktivní," prohlásil Kalaš.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Trápí vás vysoký tlak? Mohlo by to být i neodhalenou cukrovkou
Cukrovku má stále více dětí! Tohle jsou nejčastější PŘÍZNAKY

epa TN.cz