Cestujeme bezpečně

Ohromné kolony. Autoklub radí, jak objet zácpu u hranic Chorvatska

Nekonečné kolony v Chorvatsku
Zdroj: TV Nova
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 26.7. 2019 20:01
Téma:

Lidé, kteří se chystají o tomto víkendu vyrazit k moři, by se měli obrnit trpělivostí. V pátek totiž začínají v částech Německa letní prázdniny, německý autoklub ADAC proto varuje před ucpanými silnicemi a dálnicemi, které obsadí lidé jedoucí na dovolenou na italské, francouzské a chorvatské pobřeží. ÚAMK radí českým řidičům, jak se vyhnout čekání na slovinsko-chorvatské hranici při cestě k Jadranu.

Dlouhé dopravní zácpy se neočekávají jen v Německu, i sousední země by měl podle německého autoklubu trápit zvýšený provoz. Mezi nejproblémovější patří trasy přes průsmyky Brenner a Fern, oblast Inntalu, pohoří Karavanky a hlavní tahy do Itálie, Francie a Chorvatska.

 

Na hraničních přechodech Suben (A 3 Linz - Passau), Walserberg (A 8 Salzburg - Mnichov) a Kiefersfelden (A 93 Kufstein - Rosenheim) se očekávají fronty, řidiči by tak měli počítat s dlouhou čekací dobou.

 

Další výrazné fronty se očekávají na slovinsko-chorvatské hranici. Chorvatští celníci upozorňují, že musí kontrolovat všechna auta opouštějící Schengenský prostor. Řidiči musí počítat s půlhodinovým až 1,5hodinovým zpožděním.

 

Pokud ale zvolí cestu přes Maďarsko, i když si najedou 50 kilometrů, na hranicích ušetří spoustu času. "Kdo na běžné trase rakouský Graz směr Maribor sjede na posledním exitu ze slovinské dálnice A4, má šanci se přes ´zdánlivé zdržení´ vinou delší trasy, vyhnout čekáním na přechodu Grušovje/Macelj, ale co je možná ještě podstatnější, na v sobotu zcela přetížené mýtnici Zagreb-Lučko," uvádí ÚAMK. Lidé musí dávat pozor, aby použili jen mezinárodní přechody, jinak jim hrozí pokuta do výše 400 eur.

 

Německý autoklub ADAC upozorňuje, že se budou tvořit kolony v obou směrech, na dovolenou se chystají rodiny z Bavorska a Bádenska-Württemberska, naopak od moře se budou vracet lidé ze Skandinávie a severoněmeckých oblastí.

 

 

Další problémy se očekávají na trase Mannheim - Heidelberg - Speyer, v Hockenheimu se totiž konají závody Formule 1.

 

Chorvatský autoklub HAK upozorňuje na možné problémy na dálnicích A1 (Záhřeb - Split - Ploče), A2 (Záhřeb - Macejl), A3 (Bregana - Lipovac), A6 (Rijeka - Záhřeb), silnice mezi Záhřebem a Rijekou, dálnice na poloostrově Istrie, silnice DC1 a DC8, dále by se mohly problémy objevovat na přístupových cestách do turistických destinací na pobřeží Jaderského moře. Kolony se budou tvořit také na hraničních přechodech.

 

ADAC zároveň doporučuje řidičům, aby nesjížděli z dálnic, pokud to není nutné, alternativní trasy se totiž pod náporem řidičů velmi rychle zablokují. Objízdná trasa má smysl v případě, že má kolona přes 10 kilometrů či je dálnice zcela uzavřena.

Na dovolenou vyrazili i Češi. Dopravním komplikacím se nevyhli. Reportáž ZDE:


 

TN.cz