alkohol na veřejnosti

Další exministr porušil nařízení! "Neuvědomil jsem si to," napsal Jurečka

Marian Jurečka s pivem
Téma:

Politici zvyklí na život v ministerském křesle zjevně mají problém dodržovat opatření státu vyhlášená ve snaze omezit šíření koronaviru. Do týmu hříšníků, který tentokrát porušil zákaz pít alkohol na veřejnosti, se zařadil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Nerozvážné používání sociálních sítí se vymstilo poslanci, který v minulosti zastával ministerskou funkci (ministr zemědělství v letech 2014–2017). Marián Jurečka se vlastní zbrklostí dokonce sám udal na sociálních sítích, kde se pochlubil snímkem z noční ulice, kde pózuje s kelímkem piva v ruce. K jeho cti ale slouží, že se nevymlouval na nealkoholický nápoj nebo nepoužil jiné vytáčky. Fotografie sice z Twitteru už smazal, nechal tam jen příspěvek s vysvětlením a omluvou za své pochybení.

 

„U výdejního okénka kousek od mého bytu jsem si objednal jídlo sebou a u toho pivo, které tam bylo k dispozici na čepu. Než mi jídlo bylo připraveno a zabaleno, tak jsem si sedl na patník a pivo žahnul. Neuvědomil jsem si, že jsem tímto porušil nařízení vlády, kdybych si toho byl vědom, pivo si nedávám, ani se s ním nefotím pro sociální sítě,“ popisuje Jurečka na Twitteru okolnosti svého pochybení. Tvrdí také, že sám kvůli tomu dává příslušným orgánům podnět k prošetření a případnému potrestání.

 

 

Poslanec přitom neporušil žádnou novinku, kterou by si nestihl osvojit. Vláda zakázala konzumaci alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech už od 14. října.

 

Jedním z prvních politiků, který byl přistižen při porušení restriktivních opatření vlády, se stal tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (nestr. za ANO). Bulvární tisk ho vyfotil, když v noci bez roušky vycházel z restaurace na pražském Vyšehradě. Ta měla být v té době z rozhodnutí státu uzavřená a ministr pochybil tím, že v rozporu s nařízením vlastního úřadu neměl ústa a nos v těsném doprovodu jiných lidí zakryté. Roušku nebo respirátor neměl ani v autě, kterým Prymulu odvážel jeho řidič. Pokud jede autem více lidí, mohou být bez roušky jen členové společné domácnosti.

 

Restriktivní opatření vlády porušil také poslanec Miroslav Kalousek z TOP 09 (ministr financí v letech 2007–2009 a 2010-2013). Také jeho nachytali novináři, když si dal pivo, a to dokonce uvnitř restaurace, která měla být z rozhodnutí státu dočasně uzavřená. Bývalý předseda TOP 09 to vysvětloval tak, že si šel vyzvednout objednané jídlo v rámci „okénkového“ prodeje, a při čekání si neodpustil dát si „jedno“ s majitelem restaurace, který prý je jeho kamarádem.

 

Zatímco ex-ministr Roman Prymula žádné své pochybení nepřipouští, Kalousek – podobně jako nyní Jurečka – svoji chybu uznal, i když s mnohahodinovým prodlením. Jako výraz dobré vůle pak prohlásil, že dá 10 tisíc korun na „dobročinné účely související s epidemií“.

TN.cz