anketa kontroverzní nařízení

Děti si nesmí kupovat ani rybičky! Zákon trápí rodiče a děsí prodejce

Téma:

Chovatelé domácích mazlíčků si stěžují na zákon, který zakazuje dětem kupovat živá zvířata. Někteří prodejci mají takový strach z pokuty, že dětem, které jsou mladší patnácti let, odmítají prodat třeba i cvrčky.

Anketa

Měly by mít děti právo kupovat si živá zvířata samy?

Hlasovalo 1593 lidí.
Pokud si dítě nasbírá na louce kyblík cvrčků, nikoho to netrápí, ale v obchodě si nemůže legálně koupit ani jednoho. Děti, které chovají třeba chameleony, tak musejí pravidelně nakupovat živé krmivo v doprovodu rodičů. Stejný zákaz se týká třeba nákupu akvarijních rybiček.

 

Zákon se netýká hospodářských zvířat, takže dítě si klidně může na sádkách (umělá vodní nádrž určená k odchovu ryb - pozn. red.) koupit živého metrového kapra, ale pokud přijde do prodejny s akvaristickými potřebami, nesmí si odnést ani centimetrovou rybičku. "Zákazníky bohužel musíme odmítat. Ať přijdou v doprovodu rodičů," poradil vedoucí prodejny s akvaristikou David Pecháček.

 

 

Prodejcům hrozí za porušení zákona vysoké pokuty a mají obavy, že jim hrozí sankce, i když prodají dětem třeba živé krmivo pro rybičky. Kromě dětí navíc nesmí prodat domácího mazlíčka ani člověku, který není způsobilý k právním úkonům. Každého zákazníka by tak museli složitě lustrovat.

 

Někteří chovatelé ale potvrzují, že zákon má i řadu pozitiv. Rodiče se už nemohou vymlouvat, že dítě si pořídilo zvířátko náročné na péči bez jejich vědomí. Pokud rodiče nemohou u koupě zvířete asistovat, podle právníků by měl prodejcům stačit jejich písemný souhlas.

Josef Svoboda/ lud TN.cz