masové protesty

Dívka osočila ředitele školy ze zneužívání. Upálili ji zaživa

Protesty kvůli upálení bangladéšské studentky
Zdroj: Profimedia
Téma:

V Bangladéši upálili studentku střední školy, teprve devatenáctiletou Nusrat Jahan Rafiovou. Krátce předtím totiž ředitele obvinila ze sexuálního obtěžování. Ředitel byl následně policií zatčen, její upálení měl však podle výpovědí následně sám nařídit z vězení.

Otřesný případ se stal minulý týden v hlavním městě Dháce. Podle policie maskovaní útočníci Nusrat Jahan Rafiovou vyvedli na střechu školy, kterou navštěvovala, a vyzvali ji, aby stáhla obvinění vůči řediteli. Když odmítla, svázali ji, polili hořlavinou a zapálili.

 

Kriminalisté následně uvedli, že jeden z osmnácti lidí zatčených v souvislosti s útokem obvinil z nařízení upálení právě ředitele školy. Ten měl pachatelům říct: "Donuťte ji stáhnout to obvinění, když odmítne, zabijte ji."

 

Rafiová přišla na policii s oznámením o tom, že ji ředitel sexuálně obtěžoval, na konci března. Na veřejnost mělo uniknout video, na kterém šéf místní policejní stanice odmítá její stížnost s tím, že to dívka "přehání".

 

Pachatelé podle prvotního vyšetřování chtěli maskovat upálení jako sebevraždu. Plameny však měly zničit šátek, kterým ji pachatelé svázali ruce a nohy a dívce se ještě mělo podařit v plamenech seběhnout po schodech na ulici. Podle BBC dívka utrpěla popáleniny na 80 % těla, 10. dubna pak svým zraněním podlehla.

 

 

Smrt teprve devatenáctileté Nusrat Jahan Rafiové vyvolala následně v zemi masové protesty. Vláda slíbila, že všechny pachatele postaví před soud.

 

Pohřbu mladé studentky se zúčastnily desetitisíce lidí, případ řeší mezinárodní organizace pro lidská práva. "Bangladéšská vláda musí brát oběti sexuálních útoků vážně a zajistit, aby jim byla umožněna právní náprava a byly chráněny před pomstou,"uvedla organizace Human Rights Watch

mj TN.cz