druhý trest

Doktor "Čuně" Barták si odsedí 27 let. Plánoval vraždy a znásilňoval

Jaroslav Barták, přezdívaný doktor Čuně, si ve vězení odsedí celkem 27 let. Liberecký krajský soud ho dnes potrestal 15 roky za plánování vražd a vydírání. Bývalý doktor už si odpykává 12letý trest za znásilňování svých asistentek.

Jaroslav Barták znovu stanul před soudem. Ten ho vinil z přípravy několikanásobné vraždy a vydírání tří lidí. Za to už byl sice v minulosti odsouzen k 18 rokům natvrdo, ale vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání.

 

Liberecký soud dnes rozhodnul, že si Barták za tyto činy odsedí 15 let ve vězení. Rozsudek není pravomocný a lékař se na místě odvolal. Ze svého prvního trestu už si odpykal bezmála pět let.

 

V liberecké věznici plánoval vraždu advokáta Oldřicha Choděry, exšéfa vojenské rozvědky Andora Šándora a kněze Eugena Freimanna. Od dalších lidí chtěl získat miliony a vrtulníkem uprchnout z věznice do Běloruska, kde chtěl prezidenta Lukašenka požádat o politický azyl.

 

Barták plánoval své oběti zabít pomocí otráveného alkoholu. "Po zaplacení 10 milionů jsem měl být rozřezán a prostě zlikvidován," popsal Eugen Freimann.

 

 

Plánované oběti byly podle Bartáka odpovědné za jeho předchozí trest, který si lékař odpykává za znásilňování svých asistentek. Všichni tři totiž během procesu vystupovali proti němu. Sám Barták od začátku trval na své nevině a mluvil o spiknutí všech proti němu.

 

Barták je podle znalců výraznou psychopatickou osobností. Plánování vraždy či vydírání odpovídá jeho osobnosti, byl by schopen a ochoten své činy organizačně dotáhnout do konce, pokud by to bylo technicky možné. Je narcistní osobností, netrpí však duševní poruchou, kterou by bylo možné léčit. Barták je přesvědčen o své výjimečnosti a na svou ochranu je schopen všeho.

mom TN.cz