Rady na cesty

Dovolená 2020: Využijte prodloužené víkendy, letenky kupte co nejdřív!

Muž na letišti
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
24.1. 2020 5:50
Téma:

Sezóna jarních a letních dovolených se pomalu blíží. Přinášíme s předstihem několik tipů a triků, které vám pomůžou s výběrem termínu či nákupem letenky.

Letos nás čeká celá řada prodloužených víkendů, které jsou ideální k poznávacím cestám třeba po evropských metropolích. Koneckonců nepotřebujete týden, abyste si prošli Paříž nebo Řím.

 

Čtyřdenní volno nás čeká v polovině dubna díky velikonočním svátkům (10. až 13. dubna). Dva prodloužené víkendy nabídne i květen, kdy budou volné dva pátky za sebou (1. a 8. května). Jeden prodloužený víkend bude i začátkem letních prázdnin (4. až 6. července) a ke konci září, díky volným pondělkům (26. až 28. září).

 

Další dva prodloužené víkendy si letos můžete i sami "vyrobit" - 28. říjen připadá na středu a pokud obětujete dva dny dovolené, můžete cestovat celých pět dní. A čtyři volné dny získáte, pokud si vezmete dovolenou v pondělí 16. listopadu. Pokud si některý z těchto termínů vyberete, kupte si letenky co nejdřív.

 

 

"O cestování během prodloužených víkendů je zpravidla enormní zájem a letenky jdou na odbyt. Některé termíny o Velikonocích jsou už teď téměř vyprodané. Pokud si turisté chtějí být jisti, že letenky bez problémů pořídí, mají nejvyšší čas,“ radí ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

 

Při nákupu letenek si ale pohlídejte několik věcí. Vyplatí se například pojištění proti úpadku aerolinek. Zatímco cestovní kanceláře mají toto pojištění povinné ze zákona, leteckých společností se to netýká.

 

Minulý rok zkrachovalo mnoho aerolinek, například slovinské Adria Airways, francouzské Aigle Azur a XL Airways či britské Thomas Cook Airlines. Cestující, kteří neměli pojištění proti úpadku, přišli o své peníze.

 

Obezřetní buďte při kupování samotných letenek. Na internetu není problém najít letenky za pohádkovou cenu, existuje ale riziko, že je nabízejí podvodníci. Proto si pečlivě hlídejte, kde je pořizujete.

 

 

Pokud pasete po výhodných letenkách, začněte je klidně hledat okamžitě, i když se k moři (nebo jinam) chystáte až v létě. U klasických letenek je optimální poohlížet se čtvrt roku dopředu, u těch nízkonákladových klidně i s půlročním předstihem.

 

"O ceně také rozhoduje, kolik času jste ochotni trávit v letadle a na letišti při přestupech. Zpravidla se dá říct, že čím více přestupů a čím delší jsou, tím se můžete dostat na nižší cenu. Než se však začnete radovat z letenky za hubičku, nejdřív si ověřte, co všechno je v ceně zahrnuto. Většinou je nízká cena na úkor některých služeb, třeba povolené přepravy zavazadel či jejich velikosti," radí Letuška.cz.

 

Jaké jsou letošní cestovatelské trendy zjistíte v reportáži:

 

TN.cz