SERIÁL K 17. LISTOPADU

Dovolená za totáče nebyla žádné terno. I do Jugošky jen za odměnu!

Ivan Berka
Ivan Berka
Publikováno 9. 11. 2019
Téma:

Další díl seriálu o období před Sametovou revolucí se zaměřil tentokrát na cestování. Dovolená tehdy znamenala možnost vycestovat jen do zemí východního bloku. Dokonce i do bývalé Jugoslávie bylo třeba mít devizový příslib od banky určený pro malou část obyvatel. A tak se jezdívalo na Balaton nebo k moři do NDR, Rumunska a Bulharska.

Dovolená v NDR u Baltu nebo v Tatrách na Slovensku - to byla česká klasika za totality. Podívat se na Západ - do Francie, Anglie, Itálie nebo Španělska - to zkrátka možné nebylo. A v bývalé Jugoslávii, jehož součástí bylo dnešní Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko, Černá Hora, Kosovo, Bosna a Hercegovina a Severní Makedonie, se směly rekreovat jen prověřené rodiny.

 

"Kdo chtěl jet někam na Západ anebo do Jugoslávie, musel žádat u banky o devizový, případně dinárový příslib," popsal tehdejší situaci kroatista (odborník na Chorvatsko) Dušan Karpatský.

 

To samo o sobě ale nestačilo. Museli jste mít i takzvanou výjezdní doložku. Před odjezdem StB třeba kontrolovala, jestli rodina nemá příliš uklizeno. Obávala se, že lidé návštěvu u moře využijí k emigraci. Z Jugoslávie totiž bylo možné uprchnout do Itálie. "Oni s tím Západem vlastně neměli nějaké přísné kontroly na hranicích," tvrdí Karpatský.

 

 

Ti ostatní směli vycestovat jen do zemí spřátelených se Sovětským svazem. "Já jsem byl čtyřikrát nebo pětkrát v Bulharsku s podnikem," pochlubil se jeden z dotázaných v anketě. "Do zahraničí jsme se nedostali. I Čechy jsou krásný," svěřil se jiný.

 

Češi a Slováci si moře často nahrazovali jezerem Balaton v Maďarsku. K poměrně chladnému moři se smělo na sever východního Německa. Češi to spojovali především se zakázanými nákupy, protože v Berlíně či Drážďanech toho koupili přece jen víc než doma. Na hranicích je pak čekalo nervy drásající napětí, jestli u nich celníci něco nenajdou a nezabaví.

 

Cestování nebylo jednoduché také proto, že s orientací pomáhaly jen mapy. Žádné navigace neexistovaly a tak se mnohokrát na cestách i bloudilo.

sei TN.cz