OČKOVÁNÍ

Lidé řeší, že se jim termín 2. dávky kryje s dovolenou. Přeložit se nedá

Složení vakcíny
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Anna Křenková
Anna Křenková
1.6. 2021 5:50
Téma:

S přicházejícím létem se mnoho Čechů potýká s problémem, kdy se jim druhý termín očkování překrývá s datem dovolené. Přeložení očkování je možné pouze v případě nemoci. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nejsou dovolená nebo další osobní problémy důvodem ke změně termínu.

Možná jste také v podobné situaci a druhý termín očkování se vám překrývá s datem dovolené. Zrušit očkování a následně termín přesunout, není tak úplně možné. Jedinou omluvenkou jsou zdravotní potíže.

 

"Pokud lidé nepřišli na druhou dávku vakcíny, tak budou mít trochu problém, protože po třech měsících jim přestane platit jejich certifikát. Samozřejmě se bavíme o dvoudávkových vakcínách. Vždycky lze domluvit nějaký náhradní termín očkování, ale samozřejmě člověk nemůže nepřijít z toho důvodu, že měl nějaké soukromé záležitosti. Jediné, proč by neměl přijít, je opravdu nemoc," vyjádřila se o změně termínu očkování hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová na tiskové konferenci vlády 21. května.

 

 

Přesun termínů není možný nejen kvůli logistice, jelikož do každého očkovacího centra jsou doručovány přesné počty vakcín, ale také kvůli zdraví. Podle ministerstva zdravotnictví jde druhý termín posunout v řádu několika dnů. Datum by ale lidé měli pokud možno dodržet, aby se nesnížila účinnost vakcíny.

 


"Pokud jste již obdržel/a 1. dávku, pak máte pevně daný termín 2. dávky. Na očkovacím místě s tímto termínem počítají, dle něj distribuují a podávají vakcíny i dalším lidem. Zkuste na očkovací místo zavolat, zda by nešel 2. termín posunout, ovšem posunout i tak půjde jen v řádu dnů, jelikož 2. dávka musí být podána v určitých časových intervalech," uvedlo ministerstvo na svých webových stránkách.

 

Druhá dávka dvoudávkových vakcín je nutná hlavně z medicínského hlediska. Jen se dvěma dávkami člověk získá plnohodnotnou ochranu proti covidu-19 a tělo se bude také lépe bránit proti jednotlivým mutacím.

 

Situace s přesunem termínů očkování je jiná například na Slovensku. To umožňuje svým občanům termín zrušit a nechat si přidělit nový.

 

Naočkovat už se nechala řada známých osobností a politiků. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz