Covid-19

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

O večírcích Boris Johnson poslancům lhal, rozhodl výbor

Boris Johnson záměrně lhal poslancům o večírcích, které během pandemie narušily bezpečnost a za které by mu hrozil 90denní distanc, kdyby jako zákonodárce neskončil, informuje agentura AFP s odkazem na rozhodnutí parlamentního výboru. Výbor pro výsady, který zkoumá porušování pravidel Dolní sněmovny, dospěl k závěru, že Johnson se dopustil "opakovaného pohrdání parlamentem a snahy podkopat parlamentní proces". "Pohrdání bylo o to závažnější, že se ho dopustil premiér, nejvyšší člen vlády," uvedli v usvědčující 106stránkové zprávě.

Covid-19

Onemocnění, vyvolané koronavirem SARS-CoV-2, se podařilo zachytit poprvé v prosinci 2019. K první prokázané nákaze došlo v čínském městě Wu-Chan, na člověka mohl být virus přenesen zřejmě z netopýrů nebo jiných živočichů.

Nemoc se začala rychle celosvětově šířit, v březnu 2020 Světová zdravotnická organizace vyhlásila globální pandemii. Hlavními příznaky nemoci, na první pohled podobné chřipce, jsou kašel, horečka, bolesti krku, hlavy a svalů a celková slabost, řada pacientů je ale bezpříznakových. To napomohlo rychlému šíření viru a vyvolalo řadu nutných omezení. Řada zemí šla cestou nošení ochranných roušek, práce na home office, výuka ve školách se převedla na distanční on-line podobu, byl omezen volný pohyb. 

V České republice se první nakažené podařilo zachytit 1. března 2020. Jen během roku 2020 v souvislosti s koronavirem zemřelo přes dvanáct tisíc lidí. Nemoc nepolevila ani v následujícím roce, kdy si vyžádala téměř dvojnásobný počet zemřelých. Globálně šla čísla do milionů, v březnu 2022, dva roky po vyhlášení pandemie, atakoval počet zemřelých na Covid-19 šest milionů.

V průběhu epidemie se objevily nové mutace viru i existence komplikovaného postcovidového syndromu, naštěstí ale také alespoň částečně účinné léky a léčebné postupy a hlavně funkční vakcína. Těch vědecké a lékařské týmy po celém světě vyvíjeli více než sedm desítek. V Česku začala registrace k očkování koncem roku 2020. Do března 2022 mělo dokončené očkování 6,5 milionů obyvatel.