Unikátní záběry

Etna se opět probudila k životu! Chrlila lávu přes sto metrů vysoko

Téma:

Turisticky oblíbená sicilská sopka Etna se v noci ze čtvrtka na pátek probudila k životu. Byly zaznamenány dvě erupce a po 3 350 metrů vysoké hoře se valila láva. Podle vulkanologů by nemuselo dojít k zemětřesením, jako tomu bylo v prosinci loňského roku. Lidé by se raději měli místu vyhnout.

Italský Národní ústav geofyziky a vulkanologie zaznamenal otřesy ve středu 29. května. V noci ze čtvrtka na pátek pak došlo ke dvěma větším erupcím. Láva začala ze sopky tryskat kolem třetí hodiny místního času do výšky přes sto metrů.

 

Zatím nebyla nařízena evakuace obyvatel a turistů, ale lidé by se raději místu měli vyhnout. Vulkanologové situaci stále sledují. Podle jejich informací by erupce nemusela být doprovázena zemětřeseními. Naposledy se tak totiž stalo v prosinci loňského roku.

 

 

Etna patří mezi nejaktivnější sopky světa. Poslední aktivita byla v roce 2018. Následně vyvolané zemětřesení poničilo budovy a zranilo desítky lidí. Sopka je vysoká 3 350 metrů a v roce 2013 byla zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO.

reg TN.cz