práva exekutorů

Exekutor zapečetil dlužníkův byt, uvnitř byli uvězněni dva psi

Téma:

V Březové u Sokolova zapečetil exekutor byt dlužníka, ve kterém ale zůstali psi. Jejich majitel se tak k nim nemohl dostat. Exekutorská komora považuje případ za velmi nestandardní a podle námi oslovených právníků exekutor pravděpodobně překročil své kompetence.

Přelepená vložka zámku, dveře a výzva exekutora ke splacení 13tisícové pohledávky. Invalidní důchodce chtěl jít domů a navíc měl uvnitř dva psy.

 

"Pejsků mi bylo líto. Měl jsem pejsky. To je týrání zvířat. Řekl jsem si, co mám teď dělat? Mám to otevřít násilím, nemám to otevřít násilím? Prostě nevěděl jsem, co mám dělat," sdělil majitel psů.

 

Běhal po úřadech, po policistech a pak se rozhodl na vlastní pěst proniknout do vlastního bytu. Po dvou dnech strhal exekutorské pásky a psy osvobodil. Podle právníků činil v krajní nouzi. Porušení zákona se tak nedopustil.

 

"Byli ve stresu, když jsem to šel uklidit, tak úplně radostí na mě skákali, že jsem přišel zase," popsal majitel.

 

 

"Zde došlo ze strany exekutora k porušení pravidel. A buďto se bude jednat jenom o kárné provinění a nebo byly naplněny znaky trestného činu k zneužití pravomoci veřejné osoby," vysvětlil advokát Martin Tocik.

 

To by ovšem musel invalidní důchodce sepsat stížnost a poslat ji na exekutorskou komoru. Podle právníků chtěl zřejmě exekutorský vykonavatel nahnat dlužníkovi strach. Zapečetit byt i se psy je podle jejich mínění nepatřičné. Jakoby si je chtěl vzít jako rukojmí. O vysvětlení jsme požádali i samotného úředníka.

 

"Pokud nastane situace, že soudní exekutor provede úkon v bytě nebo v obydlí majitele a jsou tam živá zvířata nebo psi jako v daném případě, tak soudní exekutor by měl nějakým přiměřeným způsobem vyrozumět majitele toho bytu," sdělil člen prezídia exekutorské komory Martin Tunkl.

 

 

I dlužník má podle právníků svá práva. V tomto případě je to dostat se ke svým psům a postarat se o ně.
 

tn.cz / TV Nova