značka na přání

Fňukna nebo hovňousek: Jaké nápisy na autě vám neprojdou?

Téma:
SPZ

Řidiči si budou moci od příštího roku pořídit poznávací značky na přání. Protože mají lidé ale velmi bujnou fantazii, snažilo se ministerstvo dopravy předejít různým hanlivým či xenofobním nápisům. Nechalo si proto od Ústavu jazyka českého vytvořit seznam slov, které na značku nebude možné umístit.

Od ledna si budou řidiči moci pořídit nové poznávací značky na přání. Lidem tato zpráva udělala obrovskou radost a začali vymýšlet nejšílenější názvy, co vás jen napadnou. Ministerstvo si proto nechalo vytvořit seznam slov, které se na značkách rozhodně nesmí objevit.

 

"Zasíláme seznam základních tvarů slov, která jsou v Příručním slovníku jazyka českého, jenž je doposud nejobsáhlejším slovníkem českých slov, uvedeny s kvalifikátorem vulgární," obdrželo ministerstvo vyjádření ředitele Ústavu jazyka českého Karla Olivy.

 

 

Ten zároveň upozorňuje na to, že seznam obsahuje pouze tvary základní a že sloužit může pouze jako jakési "vodítko" pro úředníky. "Zpracovat úplný seznam všech takových výrazů v praxi nelze, a bude proto třeba jednotlivé sporné případy posuzovat individuálně," vysvětluje Oliva.

 

A jaké nápisy vám tedy u úředníků neprojdou? Podívejte se na kompletní seznam.

 

Zakázané SPZ [pdf]

 

 Zakázané budou všechny hanlivé, pohoršující, urážlivé nebo jinak společensky nepřijatelné výrazy, které mohou mimo jiné třeba podněcovat k rasové či náboženské nenávisti. Na "nepřijatelný seznam" ale patří i jemnější slova jako čundr, nádivka, lamprdón či fusekle.

lud TN.cz