Šokující rozhodnutí

Harry a Meghan chtějí odejít od královské rodiny! Z čeho hodlají žít?

Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 9.1. 2020 12:31
Téma:

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu k překvapení veřejnosti i vlastní rodiny oznámili, že se hodlají vzdát své role v královské rodině, žít hodlají střídavě v Británii a v Americe, a to na vlastní náklady. Co plánují dělat?

Harry a Mehan se v kruhu královské rodiny zřejmě necítí dlouhodobě moc dobře. Vztahy mezi Harrym a jeho starším bratrem Williamem jsou prý dlouhodobě napjaté, jejich cesty se v mnohém rozcházejí. Ani Meghan do života v paláci, který lpí na tradici a protokolárním chování, příliš nezapadla, veřejnost jí často vyčítá nevhodné chování a ignoraci zásadních povinností, které se s královskou rodinou pojí.

 

Veřejnost je kritizuje také za příliš rozmařilý život a zbytečné rozhazování. Na internetu dokonce vzniklo hned několik petic za zbavení titulu vévoda a vévodkyně ze Sussexu, Britové mají pocit, že s penězi daňových poplatníků nakládají příliš marnotratně.

 

Kritiku si vysloužili i za to, že ač často hovoří o ochraně životního prostředí, využívají až příliš k cestování soukromý tryskáč.

 


Naposledy si mladý pár vysloužil kritiku před vánočními svátky, kdy se celá rodina modlila za zdraví prince Filipa, manžela královny Alžběty II. Harry a Meghan si v té době užívali téměř dvouměsíčního volna v Kanadě. Ač je rodina vyzvala k návratu, protože mohlo jít o Filipovu poslední hodinku, výzvy ignorovali a v dovolené pokračovali.

 

Právě v Kanadě měli zřejmě dost času na zhodnocení své role v paláci a představy o vlastní budoucnosti. Po svém návratu totiž přišli tuto středu s šokující informací, že se plánují vzdát své role v královské rodině a hodlají se stáhnout do ústraní. „Po mnoha měsících reflexe a vnitřních diskuzí jsme se rozhodli učinit v tomto roce změnu. Máme v úmyslu odstoupit coby ‚přední‘ členové královské rodiny a pracovat na tom, abychom se stali finančně nezávislými,“ sdíleli na svém instagramovém účtu. Dokonce chtějí částečně opustit i Británii a žít střídavě také v Americe, domovině vévodkyně Meghan.

 

Zobrazit pspvek na Instagramu

After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as senior members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support. - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image PA

Pspvek sdlen The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal),


Prohlášení šokovalo veřejnost i členy královské rodiny, kterou o svém rozhodnutí předem neinformovali, ani se s královnou neporadili. Například princ William s eo o rozhodnutí svého bratra dozvěděl až z televize. Bylo tak zřejmě poněkud unáhlené, nezvážili totiž, jak dalekosáhlé může mít důsledky. V oficiální reakci Buckinghamského paláce stojí, že diskuze o budoucnosti prince a jeho manželky jsou zatím v raném stádiu a jednání o nich zabere určitý čas.

 

Zatím například není jisté, z čeho hodlají žít. Harry si po škole vyžádal rok volna, sbíral zkušenosti například v Africe a v Austrálii, kde pracoval s dobytkem nebo v sirotčinci. Poté studoval královskou vojenskou akademii, jako voják byl dokonce dvakrát nasazený v Afghánistánu, kde působil jako pilot a palubní střelec vrtulníků. Mohl by tedy získat nějaké vojenské místo. Meghan je bývalá herečka, zda by se mohla ke své kariéře vrátit a jestli to vůbec plánuje, není jisté.

 

 

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu mají nyní k dispozici sídlo Frogmore Cottage v areálu hradu Windsor, kterou nechali v loňském roce zrekonstruovat za 2,4 milionu liber (asi 69 milionů korun), vybraných od britských daňových poplatníků. Během svého pobytu v Británii by pravděpodobně nadále užívali tuto rezidenci. Kde a z čeho by případně žili v Americe, zatím jisté není.

 

Život královské rodiny je z části financován ze státního rozpočtu, peníze se ukládají do tzv. suverénního fondu (Sovereign Grant), ze kterého se platí údržba paláců nebo povinnosti členů královské rodiny. Z daní se zaplatila například královská svatba, rekonstrukce jejich nového sídla nebo cestování Harryho a Meghan. Dalším zdrojem financí jsou zisky z pozemků, nemovitostí a investic. Harry své životní náklady momentálně z části financuje soukromými financemi z příjmů z hrabství Cornwall, získal také několikamilionové dědictví po své zesnulé matce Dianě.

 

 

V posledních letech si královská rodina vysloužila kritiku například za nákladné svatby, kromě sňatku Harryho a Meghan se v roce 2018 vdávala také princezna Eugenie, vloni na podzim pak i její mladší sestra Beatrice. Na kritiku za přemrštěné výdaje zareagoval například princ Andrew, vévoda z Yorku, třetí potomek královny Alžběty II., který si sám financuje ochranku.

 

Princ Harry patřil před sňatkem s Meghan Markle k nejpopulárnějším členům rodiny, lidé si vážili jeho služby v armádě či jeho charitativních aktivit. Po svatbě se ale reputace páru jen zhoršuje, lidé je často kritizují právě za jejich rozmařilý život a touhu žít svobodně, v soukromí a bez svazujících královských povinností, ovšem na účet daňových poplatníků. Tito kritici by překvapivé prohlášení páru měli kvitovat s povděkem.

 

Princ Harry není prvním, kdo by se z veřejného života stáhl a opustil královskou rodinu. Na vlastním příjmu je závislá například Zara Tindall, dcera princezny Anne Mountbatten-Windsor a sestřenice Harryho a Williama. Nevykonává žádné královské povinnosti, vzdala se titulu, nebydlí v žádném z královských sídel a nevyužívá financí určených pro královskou rodinu. Je úspěšná sportovkyně, v jezdectví získala dokonce několik olympijských medailí, má také kvalifikaci jako rehabilitační pracovnice se specializací na koně.

 

Ke skandálnímu odchodu od královského dvora se v minulosti uchýlil také Eduard VIII. Ten si začal s vdanou ženou, se kterou se po jejím rozvodu dokonce hodlal oženit. To ale bylo ve třicátých letech minulého století neakceptovatelné jak anglikánskou církví, tak britskou vládou. Po smrti svého otce krále Jiřího měl nastoupit na královský trůn, právě vidina sňatku s rozvedenou Američankou ale situaci komplikovala. Korunovace se dokonce neměla konat ve Westminsterském opatství, ale v Banqueting House na Whitehallu, zvažovalo se, že jeho případná manželka by také nezískala titul královny a její potomci, byť královi legitimní, by nebyli následníky trůnu.

 

Protože neměl podporu veřejnosti ani premiéra a hrozilo, že po sňatku dojde k demisi vlády, Eduard se nakonec rozhodl 10. prosince 1936 podat svou abdikaci, a stal se tak jediným panovníkem království Commonwealthu, který se dobrovolně vzdal trůnu. Vládl pouhých 325 dní, k jeho korunovaci nikdy nedošlo. Záhy ho nahradil jeho mladší bratr Jiří VI. Se svou milenkou Wallis Simpsonovou se Eduard oženil 3. června 1937 během soukromého obřadu a zůstal s ní až do své smrti. Eduard po odchodu z královské rodiny zastával funkce vojenského generálmajora a později guvernéra, po válce již žádnou oficiální funkci nezískal. Životní náklady mu ale stále částečně hradila britská vláda, k dispozici měl také dům pronajatý od města Paříže jen za symbolickou cenu.

TN.cz