nejlepší prezident

Průzkum ukázal českého "nej" prezidenta! Souhlasíte? ANKETA

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:16
16.11. 2020 16:36
Téma:

Podle šetření agentury STEN/MARK považuje více než polovina dotázaných za nejlepšího českého prezidenta Václava Havla. Na druhém místě skončil jeho nástupce Václav Klaus. Současná hlava státu Miloš Zeman naopak ztratil oblibu u starších lidí a patří mu třetí místo.

Jak vyplývá z průzkumu agenty STEN/MARK, tak lidé stále považují za nejúspěšnějšího prezidenta Václava Havla. Ten navíc podle dat z roku 2019 zůstává nadále největší postavou posledních 30 let. Sesbíraná data pochází ze září a října tohoto roku.

 

Ze zveřejněných dat plyne, že Václav Havel vede napříč všemi skupinami. Nejlepším polistopadovým prezidentem je pro lidi bez rozdílu pohlaví, věku, vzdělání, velikosti místa bydliště či sociálně-ekonomického postavení. Zároveň ho za nejlepšího prezidenta považuje každý pátý volič Miloše Zemana. Celkově ho za nejlepšího prezidenta označilo 58 procent dotázaných.

 

 

 

"Díky meziročnímu srovnání se ukazuje, že prvenství Václava Havla je dlouhodobě neochvějné. I z jiných výzkumů a celonárodních anket jakou je například Největší Čech můžeme pozorovat jeho značný ohlas a prestiž, kdy spolu s TGM zároveň nastavili velmi vysokou laťku nároků a představ o prezidentské funkci," vysvětluje výsledky Jan Burianec ze STEM/MARK.

 

 

Miloš Zeman v anketě přišel o svou silnou voličskou základnu, kterou tvoří lidé starší 60 let. Prvenství si každopádně i nadále drží mezi voliči ANO, KSČM a SPD. Ztráta obliby u voličské základny může souviset především s nízkou mediální aktivitou Miloše Zemana během první koronavirové krize. Za nejlepšího prezidenta ho označilo pouze 16 procent lidí. Naopak za nejhoršího 71 procent dotázaných.

 

 

"Částečnou ztrátu podpory u lidí starších 60 let jen utvrzuje ztráta prvenství Miloše Zemana u sociálně-ekonomické skupiny lidí pobírající starobní důchod. Domníváme se, že je to především kvůli nižší mediální aktivitě prezidenta během první vlny koronakrize, kdy především ti nejstarší a nejohroženější, pro které je prezident důležitou postavou, postrádají jeho empatická slova podpory a viditelnost na veřejnosti," doplňuje Burianec.

 

Anketa

Kdo je podle vás nejlepším polistopadovým prezidentem?

Hlasovalo 6971 lidí.

 

Bývalý prezident Václav Klaus si dlouhodobě drží stabilní druhé místo. Klause označilo za nejlepšího polistopadového prezidenta 13 procent lidí. Za druhého nejlepšího prezidenta ho poté označilo 53 procent odpovídajících. Největší podporu si Václav Klaus drží u střední generace a u pravicových voličů.

 

Prezident Zeman promluvil k národu a omluvil se vyznamenaným osobnostem. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz