laboratorní práce

Našli jste nacucané klíště? Tohle s ním udělejte, prosí výzkumníci

Nacucané kliště při výzkumu
Zdroj: Masarykova univerzita
Téma:

Laboratoř Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně prosí veřejnost o pomoc s výzkumem klíšťat. Lidé mohou do laboratoře zasílat napité samičky klíštěte obecného. Z nich pak pracovníci budou získávat vajíčka potřebná k výzkumu.

"Jsme zpět! Díky vám jsme v minulém roce vystopovali v klíšťatech patogenní bakterii Borrelia miyamotoi," napsala na facebook Hledáme napité samičky klíšťat laboratoř Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

 

Bakterii přenášejí hlavně larvy klíštěte obecného, které je v České republice nejběžnějším druhem. Aby mohla laboratoř pracovat na svém výzkumu, potřebuje k němu napité samičky klíštěte. "Právě na larvy vylíhlé z vajíček se zaměříme letos," doplnila univerzita.

 

Samičky mohou posílat lidé až do 15. srpna 2019, ale opravdu jen ty plně napité (centimetrové kuličky). Jakmile klíště získáte, vložte ho do uzavíratelné lahvičky, kam přidejte hrst trávy, čímž zajistíte vlhkost, díky tomu může přežít dalších několik dní. "Uveďte datum a místo nálezu, z jakého zvířete je, nebo zda bylo nalezeno samostatně, a kontakt na Vás," dodala univerzita.

 

 

V bublinkové obálce nebo krabičce vzorek poté zašlete na adresu Markéta Nováková, Biologický ústav A6/205, Lékařská fakulta Masarykova univerzita, Kamenice 753/5, 625 00 Brno.

 

Napité samičky klíštěte obecného

reg TN.cz