přírodní katastrofa

Indonésii pustoší ničivé záplavy! Nejméně 21 lidí přišlo o život

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 2. 1. 2020
Téma:

Hlavní město Indonésie Jakartu sužují ničivé záplavy a sesuvy půdy, které ve čtvrtek ze svých domovů vyhnaly desítky tisíc obyvatel. Nejméně 21 lidí přišlo o život - podle místních úřadů se jedná o nejhorší povodně od roku 2007.

Více než 62 tisíc lidí muselo být v hlavním městě Indonésie evakuováno před smrtícími záplavami. Ty připravily o život už nejméně 21 lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

 

Povodně způsobily prudké přívalové deště, které Indonésii sužují od 31. prosince. Některé oběti se utopily, jiné zemřely při sesuvech půdy. Čtyři z nich zabil elektrický proud a další tři podlehli podchlazení.

 

 

Indonéský prezident Joko Widodo zkritizoval úřady za zpoždění protipovodňových projektů. Některé z nich se podle něj táhnou už od roku 2017 kvůli problémům s vlastnictvím půdy.

 

Extrémní počasí může Indonésii sužovat až do 7. ledna, varuje tamní vláda obyvatele a vyzývá je k obezřetnosti před dalšími záplavami a sesuvy půdy. Podle odborníka z indonéského geofyzikálního ústavu mohou silné srážky v Indonésii přetrvávat dokonce až do poloviny února.

 

Úřady tvrdí, že se jedná o nejhorší záplavy v Jakartě od roku 2007. Tehdy v hlavním městěm zemřelo více než 50 lidí. Minulý rok vláda slíbila, že investuje 40 miliard dolarů do modernizace města.

TN.cz