Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

recyklace

Netradiční vesnice odolá i zemětřesení, je celá z PET lahví

Vesnice z PET lahví
Zdroj: Profimedia

Ve světě, kde se každý den vyhazují tisíce plastových lahví, je myšlenka recyklace nesmírně důležitá. Panamská firma přišla s řešením, jak vyhozené PET lahve využít. Staví z nich "zelené" domy, které jsou energeticky úsporné a vzhledem k častým zemětřesení v Panamě také odolné vůči otřesům. Na panamském ostrově nyní vzniká celá plastová vesnice.

Nenápadná vesnička vzniká na ostrově Colón v panamské provincii Bocas del Toro. Domy se rozkládají na pomezí tropické džungle a písečných pláží. Vesničku tvoří budovy, které se na první pohled ničím nevymykají. Jediným rozdílem je, že jejich stěny tvoří plastové lahve.

 

Vesnice se rozkládá na pozemcích o rozloze přes 300 kilometrů čtverečních. Stěny domů tvoří panely z pletiva, které jsou vyplněné plastovými lahvemi.

 

Poté, co jsou skrz dům rozvedeny trubky a elektřina, jsou stěny pokryty dvěma betonovými vrstvami, takže dům vypadá zcela normálně.

 

GALERIE: Vesnice z PET lahví

1
/
8
Zdroj: Profimedia
Vesnice z PET lahví

 

Využití plastových lahví je pro tropické klima velice vhodné, protože vzduch uvnitř lahví skvěle izoluje a vnitřek domu je výrazně chladnější a není potřeba využívat klimatizace. Testy ukázaly rozdíl až 17°C. Výhodou je také to, že jsou domy z panelů a plastových lahví odolné vůči zemětřesení.

 

 

Protože celý dům pokrývá beton a lahve nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření, větru a vlhkosti, plastová izolace nedegraduje a nehrozí tak, že by malé plastové částečky ohrožovaly lidské zdraví.

 

 

Až bude celý projekt dokončen, mělo by na ostrově, který je oblíbenou lokací turistů, stát 120 ekologicky šetrných domů z plastových lahví, malý obchod a pavilon na jógu. V okolí se pak mají rozkládat zahrady pro pěstovaní ovoce, zeleniny a bylinek.
 

klma TN.cz