Vaše téma

Ministr Brabec: Na dotace na kotle máme připravené 3 miliardy

Ministerstvo životního prostředí má letos připravené tři miliardy korun na tzv. kotlíkové dotace. V pořadu Vaše téma to prozradil ministr Richard Brabec. S moderátorem Františkem Bůžkem mluvil také o boji se smogem, který Česko už týden trápí.

Těšit se na dotaci na nový kotel ale zdaleka nemohou všichni. Jak jeden z diváků pořadu Vaše téma podotkl, on na kotel nemá nárok, protože žije v bytovém domě, kde si každá domácnost musí topit vlastním kotlem. Kdyby žil v rodinném domě, dostal by na nový kotel příspěvek. Podle ministra Brabce je to proto, že ministerstvo má z evropských peněz prostředky na výměnu přibližně čtvrtiny nejhorších kotlů 1. a 2. emisní třídy. Proto mají na dotaci nárok jen někteří obyvatelé.

 

Ministr prozradil, že ještě letos chystá jeho resort další velký projekt. "Bude se týkat dešťové vody. Bude zajímat především majitele rodinných domů a zahrádkáře. V jarních měsících, zřejmě v dubnu, bychom rádi vypsali výzvu, která umožní zažádat si o dotaci na větší nádrže, přibližně od 2 000 litrů nahoru, na dešťovou vodu," řekl ministr Brabec.

 

Stát by majitelům pokryl až 50 % nákladů na pořízení takové nádrže. S pilotním projektem chce začít v regionech, které trápí sucho. Pokračovat bude také dotační program Nová zelená úsporám.

 

 Staňte se fanouškem pořadu Vaše téma na Facebooku!

 

Řeč přišla samozřejmě také na problematiku smogu, který Česko poslední týden trápí. Ministra překvapilo, že žádné české město nemá pro takové případy vytvořený regulační řád nebo ustanovenou nízkoemisní zónu. Vláda bude města finančně motivovat, třeba dotací na pořizování studií, k tomu, aby byla na smog lépe připravena. Ministr Brabec si ale nemyslí, že by města měla mít tuto povinnost ze zákona.

 

Richard Brabec také potěšil všechny příznivce ekologičtějších automobilů. Ministerstvo podle něj dá v nejbližší době miliardu korun na to, aby se v České republice rozšířila páteřní síť dobíjecích stanic pro elektromobily a také plnících stanic na CNG. Ministerstvo také dotuje obcím pořízení elektromobilů, podle Brabce teď probíhá debata, jak podobné dotace rozšířit také na fyzické osoby.

 

"Pro představu, pro obce a kraje jsou ty dotace až do výše 220 tisíc korun. Budeme se bavit o tom, kolik na to reálně máme peněz. Otázka také je, kolik budou ty elektromobily v budoucnu stát," řekl Richard Brabec v pořadu Vaše téma.

 

 

Ministerstvo už má také první zpětnou vazbu na kontroly toho, čím domácnosti topí. To mohou kontroloři prověřovat od ledna. "Zatím nikdo pokutován nebyl a ani být neměl. Cílem bylo varovat a ta prevence funguje. Na začátku roku některé obce řekly, že jenom ten fakt, že se o tom začalo mluvit, zajistil, že ti notoričtí čmoudilové se začali bát a už tolik nečmoudí," pochvaluje si Brabec.

 

V závěru pořadu také Brabec ubezpečil, že na základě evropského seznamu nepůvodních druhů nebudou masově vybíjena zvířata. "Důležité je zabezpečit, aby se ta zvířata nemnožila a přestat je také prodávat. Ty komerční chovy by měly být během dvou let ukončeny a rozprodány. Zvířata, která žijí v domácích chovech, mají majitelé zabezpečit, aby se nemnožila a hlavně, aby se nedostala do přírody," uvedl Brabec a jako problematické zmínil třeba želvu nádhernou, raka severoamerického nebo dokonce mývala, kterému se v české přírodě velmi dobře daří a je nebezpečným predátorem v našich lesích.

 

 

Richard Brabec se narodil v roce 1966 v Kladně, kde byl také jedním ze zakládajících členů Občanského fóra. Po jeho rozpadu přešel do ODS, ve které zůstal do roku 1997, pak přešel do Unie svobody. Od roku 2012 je členem hnutí ANO.

 

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, působil na vedoucích funkcích ve významných chemických společnostech, v Unipetrolu, Spolaně Neratovice a v Lovochemii, jejíž byl šest let ředitelem. Osm let byl zastupitelem města Kladna, čtyři roky pak krajským zastupitelem. Od roku 2013 je poslancem a od ledna 2014 ministrem životního prostředí. Je ženatý a má dva syny.
 

vbo TN.cz