výhled

Lidem v Česku porostou platy! Ministerstvo ukázalo o kolik

Srovnání platů
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Téma:

Ministerstvo financí zveřejnilo odhad vývoje české ekonomiky na další léta. Do něj mimo jiné zahrnulo i vývoj platů a nezaměstnanosti. Ve svém výstupu zprůměrovalo odhady 16 institucí.

Letos to s růstem platů vypadá ještě dobře, zvýšit by se v průměru mohly asi o sedm procent. V následujících letech se ale očekává zpomalení, v roce 2020 podle odhadů na 5,4 procenta. Následně by pak měl zpomalovat až na 4,8 procenta v roce 2022.


“Kromě přetrvávajícího nedostatku pracovní síly bude na dynamiku mezd a platů v letošním roce příznivě působit zvyšování minimální a zaručené mzdy a také růst platů v sektoru vládních institucí,“ uvedlo ministerstvo financí.


Co se nezaměstnanosti týče, situace by měla zůstat výhledově podobná. Odhady se pohybují kolem hodnoty 2,3 procenta, dále už není příliš kam klesat. Počet nezaměstnaných by však v dalším desetiletí mohl mírně vzrůst na 2,8 procenta.

 


“Zaměstnanost by se v roce 2019 mohla zvýšit o 0,3 procenta, v roce 2020 by však vlivem demografických faktorů a nízké nezaměstnanosti měla stagnovat,“ doplnilo ministerstvo.

 

Růst hrubého domácí produktu by měl mírně zpomalovat. Nynější odhady počítají pro letošek s růstem 2,5 procenta, příští rok 2,4 procenta.

 


Ministerstvo financí zkompletovalo prognózy ekonomického vývoje podle informací od 16 různých institucí, mezi nimiž jsou jiná ministerstva, banky, fakulty ale i mezinárodní instituce.
 

rod TN.cz