Zahraniční zpravodajství

"Jako kdyby Britům zemřela královna," píší ve světě o pohřbu Gotta

Darja Stomatová
Darja Stomatová
Publikováno 11. 10. 2019
Téma:

Loučení s pěveckou legendou pozorně sledovali i v zahraničí. Podrobně o pietě informovala slovenská, rakouská a také německá média. Například jedna německá televizní stanice přirovnala jeho význam pro Čechy k tomu, jaký má královna Alžběta II. pro Brity.

Na Žofín dorazili novináři z Rakouska, Německa, Maďarska, Polska i Slovenska. "Když jsme se dozvěděli tuto smutnou zprávu, že Mistr Karel Gott zemřel, tak jsme okamžitě připravovali speciální číslo. Všichni vědí, že Slováci milují Karla Gotta, stejně jako Češi," prohlásil novinář ze slovenského Nového času.

 

"Karel Gott je v Rakousku opravdu známý a musím říct, že ho tam zná každý, ať mu je 20 nebo 80 let," doplnila jeho kolegyně z rakouského ORF. "Zpráva o smrti Karla Gotta byla důležitá nejen v Česku, ale i v Německu, kde má velmi mnoho fanoušků," souhlasil reportér německé MDR.

 

Za svou kariéru český slavík vyprodával koncertní síně po celém světě. Jeho alba šla v zahraničí na dračku. Ale především fanoušci z Německa na jeho legendárních šlágrech vyrůstali. "Miliony lidí znaly a zpívaly jeho Včelku Máju. Na Karla Gotta, zlatý hlas z Prahy, se nezapomene," napsal deník Bild.

 

 

Podle německé stanice MDR smrtí Karla Gotta přišlo Česko o svůj symbol. "Země nepřišla jen o desítky let nejoblíbenější hvězdu, ale i o národní symbol, garanta stálosti - jeho status můžeme přirovnat ke statusu britské královny," uvedla redakce.

 

O posledním rozloučení s "Frankem Sinatrou východu", jak se Gottovi na Západě přezdívalo, píší i média za oceánem. Informují o tisících truchlících, kteří čekají v dlouhé frontě, jen aby zpěvákovi mohli vzdát hold a k jeho rakvi položit květinu.
 

epa TN.cz