Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Volají po změně zákonů

Je zázrak, že nikdo nezemřel už dřív! Zoo reagují na smrt chovatele

Zpřísnění zákona o chovu šelem mimo zoo je nezbytné. Na tom se shodují odborníci i zoologické zahrady. Na případ chovatele, kterého usmrtil jeho vlastní lev, už reagují majitelé některých zoo - a kritikou rozhodně nešetří.

Řediteli pražské zoo se například nelíbí, že stát nemá dostatečný přehled o zájmových chovech. Považuje za zázrak, že ve Zděchově na Vsetínsku, kde lev napadl a zabil svého chovatele, se už dříve nestala nějaká tragédie.


"Evidentně to tam bylo něco šíleného a je zázrak, že tam už dříve nebyly oběti z řad návštěvníků. A nikdo s tím nebyl schopen nic udělat. Zjevně je tu hodně věcí špatně," napsal ředitel na svůj facebook.

 

Okomentoval také to, proč se lvi pouze neuspali, ale bylo nutné je zastřelit. "Byli v tak nezabezpečeném prostoru, že je uspat nešlo, aniž by to ohrozilo další lidi. Podle toho, co vím, tak stěnami těch 'ubikací' mohli lvi bez problémů projít," dodal, proč musela být zastřelená i březí lvice.


K události se oficiálně vyjádřila i zlínská zoo, jejíž tým byl na místě incidentu: "Zoologové původně jeli na místo s plánem šelmy uspat. Na místě však společně s dalšími zasahujícími museli konstatovat, že nejbezpečnější řešení je lvy usmrtit. Rozzuřená zvířata byla uzavřená v objektu, který nevyhovoval bezpečnostním ani chovatelským parametrům, a nebylo možné do něho bez rizika vstoupit s uspávacími střelami. Uvnitř byl člověk v ohrožení života! Samec lva byl velmi agresivní a situace uvnitř stísněného objektu opravdu velmi nepřehledná, takže by se střelec s narkotizační puškou ocitl ve velkém nebezpečí. Je nám velmi líto, že se přes veškerou snahu nepodařilo chovatele zachránit."

 


K diskuzi přispěl i ředitel zoo ve Dvoře Králové a odborník na chov afrických zvířat Přemysl Rabas. V rozhovoru pro Blesk nešetřil ostrými slovy: "Řada ochránců řekne: nemuseli přece zabíjet obě dvě ta zvířata. Ten viník je dneska mrtvý. To je ten chovatel. Ten vlastně způsobil, že situace se dostala až do této fáze, kdy nebylo zbytí."

 

I on volá po tom, aby se změnila legislativa, která je podle něj v současnosti bezzubá. "Problém v naší republice v dnešní době je, že vlastně není kam ta odebraná zvířata umístit. V zoologických zahradách není kapacita," vyložil Rabas.

 


 

Diskuze navazuje na smrt chovatele ve Zděchově na Vsetínsku, kterého v úterý napadl a zabil vlastní lev. Chovatel měl už v minulosti problém se svými zvířaty.

 

Loni v létě policie řešila incident týkající se mužovy lvice. Chovatel s ní byl na procházce, a přestože byla lvice přivázaná, dostala se do střetu s projíždějícím cyklistou, který poté musel vyhledat ošetření. Protože se událost stala na komunikaci, zabývali se jí dopravní policisté. Střet policisté vyhodnotili jako dopravní nehodu, trestný čin se podle nich nestal. 

 

 

Chovatel přivezl tehdy šestiletého lva do valašské obce v létě 2016. Na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem, na což si delší dobu stěžovali někteří místní.

nor TN.cz