Zástupce

Zástupce ombudsmanky: Stát selhal, lev muže zabít nemusel!

Do tragického případu smrti chovatele lvů, kterého v úterý na Vsetínsku zabili jeho vlastní mazlíčci, se vložil zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Ostře zaútočil na úřady, které podle něj totálně selhaly.

"Tragický případ nepovoleného chovu lvů na Vsetínsku ukazuje, jaké důsledky má chybějící systém náhradní péče o zvířata, jak stát selhává ve vymáhání práva. K tragédii nemuselo dojít, kdyby úřady dokázaly již dříve lvy chovateli odebrat,“ nebere si zástupce ombudsmanky servítky. Postupem úřadů v tomto konkrétním případě se totiž už zabýval.

Dokonce prý víckrát vyzýval ministerstvo, veterinární správu i obce, aby hledaly peníze na péči o týraná zvířata. A upozorňoval mimo jiné právě na chov lvů ve Zdechově.

Chovatel podle úřadu veřejného ochránce práv nerespektoval a nehodlal respektovat právní předpisy, choval lvy bez povolení, navíc ve výběhu, který byl černou stavbou. Neusměrnily ho ani opakované pokuty, ani fakt, že stavební úřad nařídil odstranění stavby.

„Není úplně samozřejmé, aby stavební úřady skutečně přistupovaly k výkonu rozhodnutí o odstranění stavby, pokud to neukázněný stavebník neprovede sám. V tomto případě se stavební úřad snažil konat, postupoval i v součinnosti s veterinární správou, ale jejich snaha ztroskotávala na nerudovské otázce ‚Kam s nimi?‘, míní Křeček.

Problém je podle Křečka v tom, že úřady se vyhýbají umísťování týraných zvířat do náhradní péče. Prvotní náklady totiž hradí obce a těm na to chybějí peníze. Náklady vymáhá od hříšníků až posléze.

"Zvlášť v případech, kdy se zajištění náhradní péče týká většího počtu zvířat nebo zvířat vyžadujících zvláštní péči, jako tomu bylo právě v případě těchto lvů, je však pro obce nemyslitelné, že by náhradní péči byly schopny ze svého rozpočtu pokrýt," píše úřad ombudsmanky.

„Doufám, že tento případ, který skončil zbytečnou smrtí člověka a stejně zbytečným usmrcením dvou lvů, přiměje stát k převzetí odpovědnosti a k hledání takového řešení, aby se něco podobného neopakovalo,“ zahřímal na závěr Křeček.

Chovatel lvů zemřel v malé obci na Vsetínsku v úterý ráno. Policisté ze zásahovky do kotce vnikli až před polednem, lva a lvici zastřelili, aby se k majiteli šelem vůbec dostali. Tomu už ovšem nedokázali pomoci.

Pusťte si reportáž z Poledních Televizních novin:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz