očkování proti covidu

Systém nevydržel nápor: Nechodily kódy, lidé marně čekali desítky minut

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 19:53
15.1. 2021 9:57
Téma:

V osm ráno se v Česku spustil rezervační systém na očkování a ihned ho začaly provázet problémy. Webové stránky pod náporem neustále padaly, PIN kódy na telefon přicházely se značným zpožděním. Podívejte se, s čím vším lidé při pokusu zarezervovat si termín už od rána bojovali.

Výpadky

Kamkoliv se lidé chtěli v rezervačním systému dostat, web byl nedostupný, a to už v prvních minutách od spuštění. "Za chvíli jsme zpět. Prosím, zkuste to za chvíli znovu," hlásil web každou chvíli.

 

Nepřichází SMS

SMSky s PIN kódem, bez kterého se do systému nelze zaregistrovat a zarezervovat si termín, už od samotného spuštění přicházely se značným zpožděním. Čekací doba činila i 20 minut.

 

"Piny rozesílá rezervační systém postupně. V tuto chvíli je ve frontě více než 40 000 sms. Operátoři je rozesílají rychlostí 20 SMS za vteřinu," informovali okolo půl deváté specialisté z Chytré karantény na twitteru. Ukázalo se ale, že taková rychlost rozhodně nestačí.

 

 

Začalo se proto řešit navýšení kapacity. V devět hodin už to bylo 200 SMS za vteřinu. Ani to ale nestačilo, SMS stále chodily s veklým zpožděním.

 

Nefunkční PIN kódy

"Rezervační systém sice byl spuštěn, ale než systém vygeneruje PIN kód a zašle, tak už jej systém pak odmítá přijmout," okomentoval fungování systému předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

 

Problém s tím, že systém PIN kód nepřijal, hlásilo na sociálních sítích mnoho lidí. "Pokusil jsem se registrovat dědečka na očkování. Nefunguje to: Zadáte číslo. Do 5 minut nic nepřijde. Zadáte podruhé. Po 10 minutách přijdou dva kódy. Ani jeden nefunguje," postěžoval si na twitteru Jakub.

 

 

Nedostupná linka

Problémy nastaly i s telefonní linkou 1221, která slouží jako pomocná ruka pro seniory, kteří si nevědí rady s on-line rezervací. Některým lidem nefungovala a dovolat se tam nemohli.

 

Technické chyby

Ukázalo se, že systém nepočítá s kratšími rodnými čísly, kterými disponují někteří senioři. Místo čtyř čísel za lomítkem mají jen tři. Kratší rodné číslo ale systém odmítl akceptovat.

 

 

Obsazené termíny

Když už se lidé probojovali k rezervaci termínu, mnoho z nich zjistilo, že jsou všechny obsazené. Zhruba hodinu a půl od spuštění rezervačního systému už byla kapacita vyčerpaná. Termínů do léta je sice mnoho, ale vakcín ne.

 

"Úspěch. Za první den se do registračního systému na očkování zapsalo více 25 procent všech lidí nad 80 let. Přesně 109 500. Téměř devět tisíc z nich (8 791) z nich už má potvrzený termín, kdy si půjdou pro první očkování," shrnul první den registrací k očkování twitterový účet Chytrá karanténa.

 

 

GALERIE: Problémy v registru očkování

1
/
3
Zdroj: TV Nova
Problémy v registru očkování - 1

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

rod TN.cz