Zpřísnění nechystá

Nechoďte na pomlázku a neotevírejte koledníkům, vyzval Hamáček

Jan Hamáček - opatření na velikonoce
Zdroj: TN.cz, Getty Images
Jan Hamáček na tiskové konferenci po druhé schůzi krizového štábu
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 8. 4. 2020

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vyzval občany, aby o Velikonocích tentokrát vynechali koledování. Připomněl, že vláda otevírá hobbymarkety a zahradnictví. Vyzval je tak, aby svůj volný čas o Velikonocích trávili spíše prací na zahradě.

Vláda podle Hamáčka nechystá žádný soubor rad, jak se lidé mají o Velikonocích chovat. Ministr ale zdůraznil, že lidé by neměli chodit koledovat, protože hrozí, že budou šířit nákazu. "Kdybych byl doma, tak neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí a věřím, že takto budou uvažovat i naši občané," řekl Hamáček.

 

Připomněl, že vláda před víkendem otevře hobbymarkety, zahradnictví či stavebniny. Lidé by podle Hamáčka mohli trávit čas třeba prací na zahradě. Zdůraznil ale, že nadále platí všechna opatření k omezení volného pohybu, která vláda zavedla.

 

Podle Hamáčka se daří harmonizovat a centralizovat nákupy ochranných pomůcek ze zahraničí. Hasiči začali rozvážet první desítky celoobličejových ochranných masek, které mají částečně nahradit chybějící respirátory FFP3.

 

Další zmírnění by mělo přijít na řeč na příštím jednání vlády v úterý. "Můžeme uvažovat o dalších krocích směrem k malým obchodům či dalším službám. Musí se potvrdit ten pozitivní trend a musíme se shodnout, jaký systém zvolíme," řekl Hamáček. Podle ministra se vláda bude zabývat i tím, aby opatření byla systémová, třeba podle velikosti prodejny, či podle toho, jak je možné tam zajistit hygienická opatření.

 

 

Česko by se v řádu měsíců mohlo stát samostatné ve výrobě respirátorů. Americká společnost Honeywell zvažuje, že na Olomoucku postaví továrnu na výrobu respirátorů. "Jsem přesvědčený, že jakákoliv zahraniční investice je pozitivní zprávou pro Českou republiku," uvedl ministr vnitra.

 

Nemá ale informace, o který typ respirátorů půjde. Továrna by měla vyrábět pět milionů respirátorů měsíčně. Pokud by šlo o nejvyšší typ FFP3, bude to dvojnásobek měsíční spotřeby ČR. U nižšího typu FFP2 by továrna pokryla zhruba polovinu měsíční spotřeby Česka.

 

Hamáček popsal i systém pro pendlery: "Do zahraničí může vyjet ten, kdo v zahraničí pracuje. Pokud  pracuje ve zdravotnictví, sociálních službách, kritické infrastruktuře nebo Integrovaném záchranném systému, tak u něj neplatí nutnost vyjet na 14 dní, může se vracet každý den. Ti ostatní by tam měli zůstat minimálně 14 dní, můžou tam zůstat déle, ale můžou se vrátit i do ČR. Pak jsou ale odesláni do karantény. Jak si odbudou karanténu, můžou zase minimálně na 14 dní odjet do zahraničí," uvedl ministr.

Související témata:
TN.cz