zabydlela se

Jedovatá zápřednice se šíří Českem. Zabíjejte je, vyzval úřad

Zápřednice jedovatá
Zdroj: Profimedia
Téma:

Nejjedovatější pavouk České republiky se zabydlel v Doksech na Českolipsku. Úředníci proto na internetových stránkách města vyzvali obyvatele, aby jeho exempláře likvidovali. To se ale nelíbí zoologům. Kousnutí zápřednice jedovaté je bolestivé, hrozí dočasné ochrnutí postiženého místa, horečka a pocity úzkosti. Reakce se mohou lišit, není však třeba reagovat přehnaně a pavouky okamžitě zabíjet, následky většinou do jednoho dne odezní.

Zápřednici zaznamenali obyvatelé Doks v Družstevní ulici. Nezvykle vypadající pavouk vzbudil pozornost jednoho z místních obyvatel, úředníci proto před jedovatým pavoukem vydali varování a vyzvali, aby je lidé zabíjeli. I když jde o jednoho z nejjedovatějších pavouků u nás, pokousání není smrtelné. Zoologové s varováním nesouhlasí, vybíjení je podle nich zbytečné.

 

Kousnutí tohoto pavouka obvykle provází velmi silná bolest, někdy se může objevit horečka, pocity úzkosti a chvilkové ochrnutí okolo místa kousnutí. Následky většinou odezní po 24 hodinách.

 

Zápřednice jedovatá je poměrně výrazný béžovohnědý pavouk, který dorůstá kolem 1,5 centimetru. Tento druh si staví zámotky na vrcholcích rostlin, ve kterých zápřednice přes den sedí a v noci se vydává do okolí.

 

"V případě, že výskyt pavouka či kokonu zjistíte, zlikvidujte ho," uvádí se ve varování na stránkách města. "To je nesmyslná reakce,“ diví se pedagog Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Milan Řezáč v rozhovoru pro portál Idnes.

 

Když hlídá zápřednice kokony, bývá nejagresivnější, největší riziko pokousání tedy hrozí při roztržení kokonu. Likvidace jednotlivých kokonů bude neefektivní a zároveň riskantní.

 

 

Zápřednice jedovatá se obvykle zdržuje na suchých úhorech a loukách, najít ji můžeme ale i ve městech. Jako prevence poslouží pravidelná údržba zahrady, aby si v nich pavouci nestavěli kokony.

 

V posledních letech se u nás začíná pavouk rozšiřovat, před pár týdny se objevil na Litoměřicku, výskyt byl zaznamenán i na Mostecku a ve Středočeském kraji.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Výstraha: Pavouci žijící ve městech jsou větší a plodnější

Krásná zpěvačka měla v uchu pavouka! Neuvěříte, co s ním udělala

klma TN.cz