přehled pravidel

I jízda na bruslích či koloběžce může skončit pokutou! PŘEDPISY

Změny na silnici
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Pro každého platí na silnicích jiná pravidla (ilustrační foto)

Patří bruslaři mezi cyklisty, nebo mezi chodce? A jak jsou na tom koloběžky? Pro každého účastníka silničního provozu platí jiná pravidla a je tedy důležité vědět, do jaké kategorie vlastně spadáme.

Koloběžky, kolečkové brusle, segwaye nebo invalidní vozíky - na chodnících a silnicích je vídáme každý den, samotní jezdci ale mnohdy neví, jak se v provozu vlastně chovat. Nelze je totiž jednoznačně zařadit ani mezi chodce, ani mezi cyklisty. Na to, jak se věci skutečně mají, se zaměřilo oddělení ministerstva dopravy BESIP.

 

Koloběžka

I když koloběžka malinko odkazuje k běhání, z právního hlediska s ním nemá nic společného. Pro koloběžkáře platí stejná pravidla jako pro cyklisty, v určitých situacích se z nich ale stávají chodci. Konkrétně ve chvíli, kdy na koloběžce nejedou, ale pouze ji tlačí vedle sebe. "Je to zásadní rozdíl, například na přechodu pro chodce nemá jezdec jedoucí na kole, a tedy ani na koloběžce, přednost. Pokud ale kolo či koloběžku tlačí, situace se obrací a stává se chodcem s právem přednosti," upozorňuje BESIP.

 

Pamatujte také na to, že děti mladí 10 let mohou na kole nebo koloběžce vjet na silnici jen pod dohledem dospělých. Po chodnících a cyklostezkách naopak mohou jezdit úplně bez dozoru. Do 18 let je potom povinné používat ochrannou přilbu.

 

 

Kolečkové brusle

I když mají brusle více koleček než koloběžka, česká legislativa považuje bruslaře za chodce. Nedivte se tedy, že pokud s sebou na vyjížďku vezmete kamaráda na kole, budou pro vás platit úplně jiné předpisy a budete třeba každý muset jet na opačné straně silnice.

 

Pro chodce, potažmo bruslaře, platí, že na silnici se pohybují po levé straně, cyklisté se naopak musí držet vpravo. Na rozdíl od cyklistů ale mohou bruslaři jezdit po chodníku. Ani tady si ale nemohou dělat, co chtějí, základním pravidle je, že nesmí ohrozit ostatní chodce. "Platí tedy jednoduchá rovnice: bruslař na chodníku, a všude, kde jsou chodci, se pohybuje rychlostí chůze, na cyklostezce pak může jet rychlostí jako na kole," vysvětluje BESIP.

 

Při pohybu po "Stezce pro cyklisty" nesmí chodec ohrozit cyklistu jedoucího po stezce. Nezapomeňte také, že pro chodce platí od letošního roku povinnost nosit mimo obec za snížené viditelnosti reflexní prvky.

 

 

Segway

Vozítka, která v poslední době rozpoutala bouřlivé debaty. I ona jsou zákonem chápána jako chodci, takže si vesele jezdí po chodnících a "čistokrevní" chodci před nimi musejí často uskakovat na všechny strany. Novela zákona ale jejich zběsilé řádění značně omezila. Jezdci na segwaích se musí po chodnících pohybovat rychlostí chůze a nesmí ostatní ohrožovat. Na některých místech mohou obce vjezd vozítkům úplně zakázat.

 

 

Invalidní vozík

Ať už se jedná o ruční nebo motorový vozík pro invalidy, člověk na něm je vždy považován za chodce. Pokud nemůže použít chodník, smí užít pravý okraj vozovky. Také pro vozíčkáře platí povinnost nosit reflexní prvky, osvětlení vozíku ale zákon neupravuje. Obecně platí, že invalida na vozíku musí jezdit tak, aby neohrožoval bezpečnost silničního provozu.

mom TN.cz