Záhadná galaxie

Jsme se vesmíru skutečně sami? Na otázku odpověděla anglická studie

Galaxie
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Téma:

Přemýšlíte někdy nad tím, zda jsme ve vesmíru skutečně sami? Skupina vědců z anglické univerzity v Nottinghamu je přesvědčená, že určitě nejsme. Podle jejich výpočtů je jen v naší galaxii alespoň 36 dalších inteligentních civilizací.

Za naši galaxii se považuje celá Mléčná dráha, která má průměr asi 100 tisíc světelných let a zahrnuje přibližně 100 až 400 miliard hvězd, píše magazín Forbes.

 

Klíčovým předpokladem je, že vývoj inteligentní formy života trvá několik miliard let, než se vytvoří na jiných planetách tak, jako na Zemi.

 

V úvahu se však musí brát také vzdálenost dalších hvězd podobajících se Slunci, které by vytvářely dostatečné teplo, a pravděpodobnost výskytu dalších planet podobných Zemi svým klimatem, nebo prostředím.

 

 

Za inteligentní civilizace odborníci považují ty, které jsou schopné komunikace. Jejich počet pak silně závisí na tom, zda jsou schopné vysílat signály o své existenci do vesmíru.

 

"Naše nová studie zjednodušuje jednotlivé předpoklady pomocí nových dat a dává nám přibližný odhad počtu civilizací,“ řekl výzkumník Tom Westby.

 

Přestože se výzkum zaměřil pouze na naši galaxii, brzdícím faktorem je vzdálenost. Vědci totiž počítají s tím, že ta má být přibližně 17 tisíc světelných let.

 

Jakékoli vzájemné spojení či zachycení signálů může být pro nás proto naprosto nemožné. Studii odborníci publikovali v pondělí ve vědeckém časopise The Astrophysical Journal.

 

Španělští vědci objevili novou planetu. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

Související témata:
ls TN.cz