cestujeme bezpečně

Kam do Chorvatska, když si chcete odpočinout od davů turistů

Zlatni Rat Beach
Zdroj: Getty Images

Láká vás dovolená stranou od veškerého ruchu a chcete si užít soukromí na odlehlých plážích? Přinášíme vám přehled míst, která mají co nabídnout, ale přitom se nemusíte bát, že budete narážet na davy turistů.

Chorvatsko je nádherná země s impozantní přírodou a spoustou malebných městeček. Hlavně přes léto láká kvůli slunnému počasí a průzračnému moři tisíce turistů, a to je věc, která některé cestovatele odrazuje.

 

Pokud si chcete krásy Chorvatska užít stranou od davů turistů, podívejte se na přehled míst, na kterých si můžete vychutnat dovolenou téměř sami! Užijete si navíc atmosféru měst se vším všudy, neboť tu nenarazíte ani na všudypřítomné obchodníky, ani místní obyvatele unavené náporem turistů.

 

Hum


A začneme hned světovým rekordem. Nejmenší město na světě Hum se nachází v centrální části Istrijské župy. Hum je obehnán hradbami dlouhými 100 metrů a širokými 30 metrů.

 

 

Domy stojí uvnitř hradeb v pouhých třech řadách. Prohlédnout si zde můžete románský kostel svatého Jeronýma ze 12. století nebo 7 kilometrů dlouhou Alej hlaholitů s 11 kamennými obelisky. Je sice jako jediné z oblastí v našem přehledu vnitrozemní, takže tu moře sice nenajdete, ale když se sem vydáte na výlet za historií a odpočinkem, rozhodně litovat nebudete.

 

Ostrov Zlarin


Ostrůvek, který je součástí Severodalmatských ostrovů, je od pevniny oddělen Šibenickým průlivem. Žije zde asi 360 obyvatel. Na ostrově je jediná obec Zlarin, najdete tu malé muzeum Centrum korálů Zlarinka, kde se můžete seznámit s historií lovu korálů.


Velká část lidí se vydává na ostrov na jachtě, sportovní rybáři zde loví plody moře. Zlarin je také cílem potápěčů. Pokud budete mít štěstí, můžete se zúčastnit i místních lidových slavností a kochat se neobvyklými kroji.
 

GALERIE: Kam do Chorvatska, když si chcete odpočinout od davů turistů

1
/
8
Zdroj: Google Maps
Městečko Hum

 

Ostrov Lastovo

Lastovo je ostrov neporušené a divoké přírody a průzračně modrého moře. Na ostrově žije něco přes 1200 obyvatel. Na jižním pobřeží najdete široký a hluboký záliv, na konci je osada a zátoka Skrivena luka.

 

 

Až se sem vydáte, nezapomeňte ochutnat mořské speciality, ostrov je vyhlášený lovem langust. Okouzlí především pěší turisty, můžete se hodiny toulat netknutou přírodou. Přístup k moři je téměř odkudkoliv. Nenajdete zde žádné luxusní rezorty, bydlet budete nejspíše v soukromí.
 

 

Trogir


Městečko Trogir by se dalo nazvat jako taková zlatá střední cesta. Nenajdete tu davy turistů, ale zároveň se nemusíte bát, že byste strávili dovolenou úplně na samotce. Uchvátí vás i místní středověká architektura, památek je zde nespočet.


Za výlet určitě stojí Katedrála svatého Vavřince, hlavní portál se dochoval až ze 13. století a nebo pevnost Kamerlengo.

 


Městečko je vhodné především pro ty, kteří nechtějí strávit celou dovolenou pouze opalováním se na pláži. Nejdete tu i přírodní koupaliště, jsou zde skvělé podmínky pro šnorchlování.

 

Ostrov Brač

Pokud se vydáte do jižní části ostrova Brač, naleznete zde klidné vesnice. Můžete si tu pronajmout dům u zátoky nebo opuštěné pláže a vychutnat si tak svou dovolenou stranou od veškeré civilizace.

 

 

Ostrov Vis


Je to jedna z perel jižního Jadranu. Proslavily ho především pláže, žádný jadranský ostrov nemá tolik různorodých pláží jako tenhle. Jižní pobřeží ostrova je tvořeno mnoha malými krásnými zátokami. Proslulá je zejména úzká, mezi skalami uzavřená zátoka. A pokud toužíte po romantice, vyjet můžete i na okružní plavbu po okolních ostrovech.


Jestli si chcete užít dovolenou opravdu o samotě, vydejte se na sousední ostrov Biševo, nežije tam ani dvacet obyvatel. Podívat se můžete do impozantních jeskyní užít si krásy nedotčené přírody.

 

 

Ostrov Iž

 

Ostrůvek Iž leží uprostřed Zadarského souostroví mezi ostrovy Dugi otok a Ugljan. Na ostrůvek Iž jezdí především Chorvaté, kteří toto místo dobře znají, tak si můžete být jistí, že zde nepotkáte desítky dalších Čechů. Iž je malinký, je dlouhý jen 12,5 kilometru a dnes tu nežije více než několik set obyvatel. Většinou jde o starší lidi.

 


Kromě koupání v moři si můžete užít procházky malými lesíky, olivovými háji nebo fíkovníky. Na ostrově najdete jediný hotel. Městečka jsou spíše skromná a klidná.
 

 

Starigrad


Vesnice s malým přístavem Starigrad se nachází v Zadarské župě v blízkosti národního parku Paklenica, který má více než 150 kilometrů turistických tras.

 

Žije tu něco málo přes tisíc obyvatel, a když místo navštívíte 15. srpna na svátek Nanebevzetí Panny Marie, můžete si užít velkou pouť a lidové oslavy. Přes léto se tu konají i rybářské slavnosti, ochutnat můžete výborné ryby a víno a užít si živou hudbu.


Spojují se zde hory a moře, a tak si zde můžete užít relax na pláži i horskou turistiku. Místní písčité pláže se táhnou několik kilometrů, takže se nemusíte bát, že byste zde nenašli soukromí.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o náporu turistů v Dubrovníku:


mj TN.cz