Cestujeme bezpečně

Oznámili datum, kdy se dostaneme do Chorvatska bez hraničních kontrol

Oznámili datum, kdy se dostaneme do Chorvatska bez hraničních kontrol
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Cesta do Chorvatska by měla být brzy výrazně jednodušší. Rada Evropské unie ve středu požádala Evropský parlament, aby se vyjádřil k návrhu ke vstupu Chorvatska do Schengenu. V dopise předsedkyni parlamentu také Rada odhalila, kdy by měly zmizet kontroly na hranicích s Chorvatskem – už na začátku příštího roku.

Už od 1. 1. 2023 by cesty do Chorvatska měly být bez hraničních kontrol. Tedy s jednou výjimkou a tou jsou cesty letadlem, tam se termín posouvá až na 26. března 2023. Rozhodla o tom Rada Evropské unie, když odsouhlasila dokument schvalující přijetí Chorvatska do schengenského prostoru.

Chorvatsko by v rámci schengenského prostoru mělo zrušit všechny vzdušné, pozemní i námořní hranice s ostatními zeměmi, které jsou členy Schengenu. Patří mezi ně všechny státy EU, plus další nečlenské evropské státy, jako je například Švýcarsko a Norsko.

Související obsah

Cestující v letecké dopravě si na zrušení kontrol počkají až do března z technických důvodů. Je totiž nutné změnit východy pro letadla přilétající a odlétající z Chorvatska. Cestující se musí rozdělit podle toho, jestli při odletu či příletu musí procházet celní a pasovou kontrolou, oznámil dnevnik.hr.

Rozhodnutí musí posvětit ještě Evropský parlament. Právě jemu poslala ve středu Rada návrh rozhodnutí doplněný o dopis předsedkyni Robertě Metsolaové, ve kterém parlament žádá, aby rozhodl co nejrychleji.

Až se Evropský parlament k návrhu na vstup Chorvatska do Schengenu vyjádří, vytvoří Rada konečný text, který musí následně schválit všechny členské státy, které jsou v Schengenu a také chorvatská vláda, vysvětluje další postup na svém webu Rada EU.

Související obsah

Původně se v případě Schengenu hovořilo až o roku 2024, ale chorvatským cílem je oslavit 10. výročí vstupu do EU právě tím, že zmizí hraniční kontroly. Země má navíc od 1. 1. 2023 vstoupit do eurozóny a chorvatskou kunu nahradí společná evropská měna. Jedná se o dva důležité stupně evropské integrace.

Podívejte se na video, jak je Chorvatsko připraveno na příval turistů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz