Nadávky a urážky

Kapitánku po záchraně migrantů pustili z vězení. Žaluje Salviniho

Kapitánka Carole Racketeová
Zdroj: Profimedia
Kapitánka Carole Racketeová na své lodi (archivní foto)
Téma:

Kapitánka lodi Sea Watch 3 Carole Racketeová, kterou italská policie zadržela kvůli pomoci migrantům a zakotvení na ostrově Lampedusa bez povolení, chystá žalobu na ministra vnitra Mattea Salviniho. Viní ho z pomluvy.

"Připravili jsme právní stížnost proti ministrovi Salvinimu. Není vůbec jednoduché vytvořit úplný seznam urážek, které Salvini proti mé klientce v uplynulých týdnech použil," citoval Alessandra Gamberiniho, právníka Racketeové, portál thelocal.it.

 

Žaloba bude podle Gamberiniho směřovat na Salviniho kvůli pomluvě a poškození dobrého jména. Ministr vnitra měl kapitánku lodi Sea Watch 3 urážet především na sociálních sítích, které hojně využívá.

 

Také svoji odpověď na žalobu zveřejnil předseda protiimigrační Ligy na internetu. "Ona poruší zákon a zaútočí na italské armádní lodě, ale bude žalovat mě. Nebojím se ani mafie, natož bohatých a rozmazlených komunistů," neodpustil si další rýpnutí.

 

Racketeovou tento týden propustil soud z domácího vězení. Podle rozhodnutí soudce jednala tak, aby zachránila lidské životy. Rozsudek ještě více rozčílil Salviniho, který už prohlásil, že je připraven kapitánku vyhostit. Na výsledky dalších vyšetřování se ale ještě čeká.

 

 

Italská policie zadržela Racketeovou poté, co se rozhodla neuposlechnout výzev a bez povolení úřadů vplula do italských vod. S lodí Sea Watch 3, kterou provozuje nezisková organizace, zakotvila u břehu ostrova Lampedusa. Tam už na ni čekali policisté.

 

Racketeová měla na palubě zhruba 40 migrantů, které dva týdny předtím zachránila před utonutím. Utečenci skončili v uprchlickém centru, kde čekají na další postup. Kapitánka se musí od svého propuštění skrývat na neznámém místě, protože obdržela desítky výhrůžek.

epa TN.cz