Europol

Koho skrývá maska? Dvě Češky jsou mezi nejhledanějšími ženami Evropy

Hledaní zločinci
Zdroj: Europol
Ilustrační foto
Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 19. 10. 2019
Téma:

Mezinárodní policejní organizace Europol spustila v pátek novou kampaň Zločin nemá pohlaví. Zaměřuje se hlavně na mezinárodně hledané ženy. Mezi zlodějkami, vražedkyněmi a členkami gangů jsou i dvě Češky, jednu do systému zapsalo Česko, druhou pak Švédsko.

Podle Europolu jsou ženy, pokud jde o páchání trestných činů, stejně "schopné" jako jejich mužští protějšci. Policejní organizace spustila novou kampaň Zločin nemá pohlaví. Zveřejnila 21 profilů zločinců, kteří patří mezi nejhledanější v Evropě.

 

Na stránce EUMostWanted.eu jsou profily všech zločinců zamaskované. Když si jej čtenář rozklikne, postupně při pohybu kolečkem myši se mu odkrývá nejen obrázek uprchlíka před spravedlností, ale také informace o zločinu, za který je stíhán.

 

Návštěvník stránky může hádat, jestli se pod maskou skrývá muž nebo žena, v drtivém případě, protože Europol tuto kampaň zaměřil na ženy, jsou to příslušnice "něžného" pohlaví.

 

V přehledu jsou i dvě Češky. Jednu "nominovala" Česká republika – dvaapadesátiletou Ivetu Tancošovou, která byla za moderní otroctví odsouzena na 7,5 roku. Před spravedlností ale uniká.

 

 

"V srpnu 2010 byla mladá dívka nalákána do Anglie pod záminkou, že bude pracovat jako zdravotní sestra. Hned po příjezdu jí sebrali pas a donutili ji k prostituci. Protože odmítala, byla bita a zamykána v pokoji, kde musela poskytovat sexuální služby tuctům klientů každý den. Nutili ji pracovat 7 dní v roce, několik měsíců v řadě. Když odmítala, byla obětí fyzického násilí," stojí v popisu zločinu odsouzené ženy.

 

"V lednu 2011 prodali oběť coby prostitutku příbuzným uprchlé ženy žijícím v Irsku. Iveta Tancošová byla odsouzena na 7,5 roku ve vězení, ale stále se před spravedlností skrývá," dodává Europol. Informace o ní můžete Europolu poslat prostřednictvím této stránky.

 

 

Přestože většina zemí napsala na seznam své občany, švédskou nominantkou je další Češka – Monika Rafaelová (46). "Podezřelá opakovaně okrádala ženy v supermarketech a obchodních centrech. Měla k tomu několik kompliců a stávalo se to v roce 2017 v různých částech Švédska. Gang kradl obětem kabelky a/nebo peněženky, které většinou ležely v nákupních vozících. Po krádeži peněženek Monika Rafaelová příležitostně vybírala peníze z účtů obětí," uvedl Europol.

 

Informace o druhé hledané Češce můžete Europolu poskytnout přes tuto stránku.

 

Europol doufá, že se mu podaří v rámci kampaně zaujmout obyčejné lidi, aby se na fotografie podívali a, pokud vědí, kde se uprchlíci nachází, se Interpolu ozvali. V posledních třech letech s podobným postupem slavil úspěch.

 

Od začátku projektu se podařilo chytit 69 zločinců, kteří se na stránce objevili, ve 21 případech to bylo díky informacím od lidí, kteří je poslali prostřednictvím stránek Europolu.
 

TN.cz