Znepokojivý výzkum

Koronavirus na některých površích přežije až měsíc, zjistili vědci!

Koronavirus - riziko přenosu
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
13.10. 2020 5:47
Téma:

Australští vědci zkoumali odolnost koronaviru a dospěli ke znepokojivým závěrům. Odhalili totiž, že virus na některých površích a předmětech, například na bankovkách, přežívá až několik týdnů. A to už při pokojové teplotě.

Výzkum provedli badatelé z CSIRO, australské vědecké agentury. Zjistili, že koronavirus dokáže na některých površích (například na nerezové oceli) a předmětech (displeje mobilů, bankovky), přežít až čtyři týdny.

 

Vědci odolnost viru testovali v Australském centru pro přípravu na nemoci (Australian Centre for Disease Preparedness, neboli ACDP) ve státě Victoria. Během pokusů mimo jiné odhalili, že zákeřný virus má delší dobu "dožití" při nižších teplotách, píše britský Daily Mail.

 

Zároveň se ukázalo, že koronavirus déle vydrží na hladkých površích, třeba na skle nebo oceli a rychleji hyne na nerovných materiálech, třeba na bavlně. I na ní ovšem vydrží při teplotě 20 stupňů Celsia skoro dva týdny. Při experimentech při 30, respektive 40 stupních virus odumřel v prvním případě za tři dny, ve druhém za 16 hodin.

 

Pokusy se odehrávaly ve tmě, protože přímé sluneční světlo dokáže koronavirus velmi rychle "vypnout". Výzkum nicméně ukázal, že virus SARS-CoV-2, zodpovědný za onemocnění Covid-19, může zůstat nakažlivým mnohem delší dobu, než se dosud předpokládalo.

 

 

Výsledky zveřejněné ve  Virology Journal mohou napomoci nastavit efektivnější postupy vedoucí ke snížení rizika přenosu nákazy, píše Daily Mail.

 

"Při 20 stupních Celsia, což odpovídá pokojové teplotě, je ten virus extrémně odolný, na skleněných displejích telefonů nebo na bankovkách s příměsí plastu vydrží celé čtyři týdny," uvedla doktorka Debbie Eaglesová ze zmiňovaného institutu ACDP.

 

Doplnila, že některé chřipkové viry na površích přežijí až 17 dní, což podle ní "zdůrazňuje, jak odolný virus SARS-CoV-2 je."

TN.cz