tajemný vesmír

Vědci zachytili záhadný radiový signál z vesmíru! Opakuje se každých 16 dní

Vědci odhalili největší černou díru, neměla existovat
Zdroj: TV Nova
Téma:

O tom, že se záhadné rádiové signály z vesmíru pravidelně opakují, všeobecně víme. Vědci však poprvé zaznamenali opakovaný vzor v sérii výbojů, které přichází z jediného zdroje půl miliardy světelných let od Země.

Rychlé rádiové impulzy neboli FRB (fast radio bursts) jsou milisekundové výboje rádiových vln ve vesmíru. Jednotlivé výboje se objeví jednou a poté se již neopakují. Je však známé, že naproti tomu opakované rychlé rádiové vlny vysílají krátké rádiové vlny i několikrát. Na základě předchozího pozorování vědci zjistili, že se výboje opakují samostatně nebo ve shluku.


Během loňského roku kanadští výzkumníci odhalili, že se výboje pravidelně opakují během každého 16. a čtvrt dne. V průběhu prvních čtyř dnů dochází k jednomu nebo dvěma výbojům každou hodinu. Následujících 12 dní je už klidných.

 


Signál označený číslem 180916.J0158+65 patří mezi tzv. rychlé rádiové impulzy. Ty však pro astronomy nejsou žádnou novinkou. Opakovaně se je totiž podařilo zachytit již v předchozích letech.

 


"Vědci doufají, že pozorováním původu těchto záhadných výbojů zjistí, co je způsobilo,“ uvádí internetový portál CNN. Dosud zaznamenali pouze ty, jejichž původ vedl k velmi odlišným zdrojům, což záhadu ještě prohlubuje.


Rychlé rádiové impulzy k nám přichází z hlubokého vesmíru daleko za hranicemi naší galaxie. Nyní vědci řeší otázku, co může tyto opakované výboje způsobovat.


Vědci zvažují všechny možné příčiny, jako je například orbitální pohyb hvězd nebo předmět, který se nachází na okraji galaxie. Příčina může rovněž pocházet z neutronové hvězdy a raného hvězdného binárního systému typu OB.


Neutronové hvězdy jsou nejmenší ve vesmíru, zbytky supernov. Jejich průměr je srovnatelný s velikostí města Chicaga nebo Atlanty. Hvězdy typu OB jsou horké a masivní hvězdy s velmi krátkou životností. „Právě interakce mezi těmito dvěma typy a větrem, který vychází z hvězdy typu OB, by mohla ovlivnit příčinu opakujícího se vzoru v sérii výbojů,“ uvádí CNN.


Astronomové doufají, že pokud pochopí rádiové výbuchy, dozvědí se více také o samotném vesmíru. Čím více těchto signálů totiž vysledují, tím lépe zmapují to, jaká hmota se šíří celým vesmírem.

 

Vědci odhalili největší černou díru, která ani neměla existovat. Více se dozvíte v následující reportáži:

Související témata:
Lucie Staničková TN.cz