Nejhorší kocovina

Který alkohol s vámi nejvíc zamává a po kterém zůstanete fit?

Opilý muž
Zdroj: isifa.com
Téma:

Jít si na chvíli sednout do hospůdky s kamarády, je oblíbená činnost mnohých z nás. Někdy ale může být večer divočejší, než jsme původně zamýšleli. A ráno je nám odměnou nesnesitelná kocovina. Ne každý druh alkoholu ale působí na tělo stejně. Kterému drinku se vyhnout a kterého naopak můžete vypít víc?

Všechny druhy alkoholu mají společné to, že obsahují etanol. Některé ale obsahují i speciální ingredience, které právě můžou za to, že se ráno necítíme úplně ve své kůži. Důležité je ale mít na paměti, že jediným spolehlivým způsobem, jak kocovině předejít, je, to s alkoholem zkrátka nepřehánět.

 

Vodka

 

Vodka je pití, které vzniká kvašením obilí nebo zeleniny, například brambor, a potom se filtruje znovu a znovu, dokud není tak průhledná, jak jen je to možné. Obvykle se podíl alkoholu ve vodce pohybuje kolem 40%, ale i přesto je podle vědců nejméně pravděpodobné, že byste z vodky měli kocovinu. Je to dáno tím, že je tak ryzí, že neobsahuje žádné vedlejší produkty kvašení, které by tělo muselo odbourávat. Naproti tomu fakt, že vodka v podstatě nemá chuť a většina lidí ji míchá s jinými nápoji (džus, cola), je jednoduché jí vypít velké množství. Podle studií je tak nejčastější příčinou otravy alkoholem.

Intenzita kocoviny: 3/10

 

Pivo

 

Pivo obsahuje nízký podíl alkoholu, jen něco mezi 3 a 6% a je tudíž ideální, pokud se nechcete ráno probudit s třeštící hlavou. Jeho výhodou je také to, že je vyrobeno z ječmene a chmele, které zpomalují vstřebávání alkoholu do krevního oběhu. Na rozdíl od tvrdého alkoholu nebo vína je pivo více naředěné vodou, a protože ho tak déle pijeme, dáváme tělu více času na to, se s ním vypořádat.

Intenzita kocoviny: 4/10

 

 

Gin

 

Stejně jako vodka, i gin je ryzí, čistý alkohol. Oproti vodce ale obsahuje speciální ingredienci, která může kocovinu vyvolat, a to bobulky jalovce. Alkohol obecně způsobuje dehydrataci, protože blokuje tvorbu hormonu, který nutí ledviny zadržovat vodu. U ginu je tento efekt ještě znásobený, protože jalovec je močopudný, a tělo se tak zbavuje ještě většího množství vody.

Intenzita kocoviny: 4/10


Bílé víno

 

V bílém víně je podíl alkoholu 10-11%, ale není to jen alkohol, který nám ve víně nedělá dobře. Bílé víno okyseluje žaludek a tím ho dráždí. Součástí vína jsou také sulfidy, tedy chemické látky, které zastavují růst bakterií a fungují jako ochranné složky. V trávicím ústrojí se ale porouchají a vytvářejí oxid siřičitý, který způsobuje bolest hlavy. U astmatiků vede k problémům s dýcháním.

Intenzita kocoviny: 6/10

 

 

Sekt

 

Šampaňské a šumivá vína mají v podstatě stejný efekt jako klasické víno. Navíc jsou ale v sektu přidané kvasinky, které v lahvi ještě znovu způsobují kvašení a vznikají tak bublinky oxidu uhličitého. Kvašení zvyšuje podíl alkoholu na 12% a bublinky navíc urychlují vstřebávání alkoholu, takže se šampaňský musíme zacházet ještě obezřetněji, než s vínem.

Intenzita kocoviny: 7/10

 

Červené víno

 

Červené víno je horší než bílé – obsahuje 12 – 14% alkoholu, protože hrozny jsou sbírány později. Protože se kvašení účastní i slupky a semínka, vzniká navíc ještě toxičtější typ alkoholu zvaný metanol. Tělo musí nejdříve odbourat etanol a k metanolu se dostává až později. Proto bude i kocovina z červeného vína trvat o několik hodin déle, než u bílého.

Intenzita kocoviny: 7/10

 

 

Whisky

 

40% alkoholu a zrání v dřevěných sudech způsobuje, že v porovnání s ostatními drinky budete z whisky nejdříve opilí. A museli byste vypít asi dvojnásobné množství vodky než whisky, abyste měli alespoň podobnou kocovinu.

Intenzita kocoviny: 8/10

 

Brandy

 

Vůbec nejhorší kocovinu vám způsobí brandy. Se svými 40% alkoholu a množstvím vedlejších látek, které vznikají při uchování v dřevěných sudech, trvá tělu pekelně dlouho, než se se vším vypořádá. A platí, že čím starší brandy, tím je to horší.

Intenzita kocoviny: 9/10   


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Lidé, co nezvládli párty. Pozor, ať nedopadnete stejně!

Nejopilejší žena v historii: Tak drastický ranní návrat z party jste ještě neviděli

Související témata:
mom TN.cz