Tisková konference

Lékaři uvidí všechny léky, co berete. Vojtěch: Může to zachránit životy

Téma:

Sdílený lékový záznam pacienta funguje už půl roku, až od června do něj ale budou mít přístup zdravotníci. Co se mění, vysvětlili ministr zdravotnictví a další odborníci na tiskové konferenci, která se konala v pátek ráno.

Dosud se lékaři v tom, co pacient užívá za léky, museli spolehnout přímo na něj. Jenže lidé si často nepamatují název léčiva, případně úplně zapomenou, že takový přípravek kdy měli předepsaný. Proto přišlo ministerstvo zdravotnictví se sdíleným lékovým záznamem. Jde o seznam eReceptů, které měl pacient kdy vystaveny.

 

"Pacienti budou díky tomu, že lékaři uvidí, jaké berou léky, lépe chránění. Může to i zachránit životy, podle odahadů ročně zemře až 200 lidí kvůli lékům, kterou takzvaně jdou proti sobě," má jasno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

Jeho náměstek Filip Vrubel zdůraznil, že celý systém je velmi dobře chráněný a neplatí, že by se každý lékař mohl podívat na léky libovolného pacienta. Musí mezi nimi existovat jasné spojení.

 

Lékaři s povolením tak budou moci do databáze jednoduše nahlédnout, když budou chtít předepsat nový lék, a například si ověří, zda pacient nebere jiné medikamenty, které by se s ním neměly kombinovat. To samé budou moci udělat i lékárníci.

 

Sdílený lékový záznam začal fungovat už v prosinci, až začátkem června ale bude dostupný pro zdravotníky a rozjede se naostro. Doteď do něj mohli nahlížet pacienti a případně si nastavit, zda chtějí svá data sdílet - a případně s kým. To bude možné upravit i v následujících měsících.

 

 

Pacient může udělit nesouhlas s nahlížením zvlášť lékařům, lékárníkům a klinickým farmaceutům. Následně je možné vybrat konkrétní zdravotníky, kteří souhlas mít budou. Pokud lidé nijak svůj sdílený lékový záznam neupraví, automaticky souhlasí s tím, že do něj mohou nahlížet všichni ošetřující lékaři.

 

Úřady přitom už testují i systém, který by měl od poloviny příštího roku umožnit, že si Češi vyzvednou v zahraničí léky předepsané v Česku a cizinci naopak u nás medikamenty předepsané za hranicemi.

Rozhovor s ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv na téma sdílených lékařských záznamů a bezpečnost: 

epa TN.cz