Tragédie airbusu

Lékaři věděli, že je Lubitz časovaná bomba, museli mlčet!

Pilot Andreas Lubitz, který v březnu záměrně způsobil pád airbusu společnosti Germanwings, navštívil během posledních let neuvěřitelných 41 lékařů! Někteří poznali, že v kokpitu nemá co děla, ale kvůli zákonům chránícím soukromí pacientů nemohli nic říct.

Lubitz se obával o svůj zrak. Proto v průběhu posledních pěti let vyhledával pomoc různých lékařů. Celkem jich navštívil hned 41, včetně několika psychologů. Ti dokonce poznali, že mladý Němec není ve stavu, kdy by měl pilotovat letadlo. Jenže v Německu platí přísné zákony, které chrání soukromí pacientů.

 

Lékaři tak nemohli informovat Lubitzova zaměstnavatele, společnost Lufthansa, která nízkonákladové aerolinie Germanwings vlastní. Pokud by to udělali, přišli by o licenci a hrozilo by jim dokonce vězení.

 

Přesto teď Lufthanse hrozí, že bude obviněna z neúmyslného zabití cestujících a posádky letu Germanwings 9525. Francouzský prokurátor Brice Robin podstoupil případ vyšetřujícím soudcům. Pokud zjistí, že by lepší dohled nad zdravotním stavem pilotů mohl tragédii zabránit, mohou Lufthansu obvinit.

 

Podle agentury AP se prokurátor Robin ve čtvrtek sešel s příbuznými obětí, které informoval o nejnovějším pokroku při vyšetřování březnové tragédie. Potvrdil, že Lubitz měl pocit, že se jeho zrak zhoršuje a že by kvůli tomu mohl přijít o svou vysněnou práci. Jen během měsíce předcházejícího nehodě navštívil podle Robina hned sedm různých lékařů. Jeho zdravotní dokumentace ale naznačuje, že si problémy se zrakem mohl jen vsugerovat.

 

 

Spíš než zrak jej trápily deprese. V den nehody ani neměl v kokpitu co dělat, policie v jeho domě našla platnou neschopenku. Lubitz ji ale roztrhal a potíže před svým zaměstnavatelem zatajil.

 

Airbus A320 společnosti Germanwings na lince z Barcelony do D§usseldorfu narazil do skal ve francouzských Alpách 24. března. Na palubě bylo 144 pasažérů a 6 členů posádky. Nehodu nikdo nepřežil. Záznam z černé skříňky odhalil, že kapitán letadla si po dosažení letové hladiny odskočil na toaletu. Lubitz zamkl dveře kokpitu a nastavil klesání. Ačkoliv se kapitán snažil dveře rozbít, do kokpitu se již nedostal a pádu letadla nezabránil.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz